Spring til hovedindhold

Forslag

Syd- og Sønderjyllands Politi

Nyhed

24. november 2021 12:03

Anmeldelser om kraftigt fyrværkeri i Aabenraa

Forholdsvis rolig tirsdag aften i uroplaget område omkring Madevej i Aabenraa

Syd- og Sønderjyllands Politi modtog tirsdag aften flere anmeldelser om affyring af kraftigt fyrværkeri i Aabenraa. Omkring klokken 21.30 og igen en lille time senere ringede flere borgere og anmeldte, at de havde hørt høje brag.

”Anmelderne mente, der var tale om kraftigt fyrværkeri. Det kan vi ikke afvise, men har ikke fundet affyringsstederne, så vi kan ikke sige, hvilken type fyrværkeri, der var tale om, siger leder af beredskabet ved Syd- og Sønderjyllands Politi politiinspektør Tage Jehn.

Ellers var tirsdag aften forholdsvis rolig i midtbyen. Patruljerne noterede en enkelt sag med affyring af kanonslag og ni færdselssager. Syd- og Sønderjyllands Politi har gennem de seneste uger haft en massiv indsats for at stoppe en gruppe yngre menneskers utryghedsskabende adfærd med generende kørsel og affyring af kanonslag. 

”Det er bekymrende, hvis det viser sig, at der er nu også er tale om kraftigere fyrværkeri, som i givet fald kan medføre større skader. Så vi vil på det kraftigste opfordre alle, der måtte vide noget om ulovligt fyrværkeri til at kontakte os, før det går galt, siger politiinspektør Tage Jehn.

Kan du hjælpe politi med tip eller oplever du uro, så ring på 114.
 

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

7. maj 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Fire borgere udsat for bedrageri: Banken ringer ALDRIG for at bede om kort og kode

Læg røret på, og er du blevet bedraget, så kontakt politiet med det samme. Det øger chancerne for at få fat på gerningsmændene.

7. maj 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

27.400 udenlandske cigaretter var gemt i lastbil

Cigaretterne var gemt i både førerkabinen og i hængeren.

25. april 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Svindler mislykket med at franarre dankort fra to ældre kvinder i Esbjerg

To kvinder på 75 og 89 år lod sig ikke narre, da et falsk bankbud kontaktede dem for at få deres dankort. I stedet kom politiet hurtigt på sagen.

Vi beklager. Dette indhold kan ikke vises.