Spring til hovedindhold

Forslag

Politi undersøgte Fourfeldtskolen i Esbjerg efter bombetrussel på chatbesked

Elever kan trygt komme tilbage på skolen i morgen, og afspærringen er nu ophævet.

Syd- og Sønderjyllands Politi  modtog tirsdag kl. 13.49 via alarmcentralen en anmeldelse om bombetrussel mod Fourfeldtskolen Bohr i Esbjerg.

 

Politiet evakuerede skolen, og eleverne blev ført over på en sportsplads øst for skolen, mens området omkring skolen blev spærret af. Samtidig gik efterforskerne hos Syd- og Sønderjyllands Politi i gang med deres arbejde.

 

”Når vi modtager anmeldelse om en bombetrussel – uanset i hvilken sammenhæng den findes – så tager vi det dybt alvorligt, og derfor ankommer vi til skolen og sørger for, at alle personer bliver ført væk og i sikkerhed”, fortæller vicepolitiinspektør Karsten Hulmose, Syd- og Sønderjyllands Politi.

 

I den forbindelse har både Forsvarets ammunitionstjeneste samt bombehunde været på stedet.

 

Efterforskningen har dog vist, at der var tale om en person, som havde skrevet chatbeskeder, som indeholdt sætninger, der var blevet tolket som en mulig bombetrussel mod Fourfeldtskolen Bohr i Esbjerg. Undersøgelserne har vist, at der ikke var tale om en bombetrussel, hvorfor vi har ophævet afspærringen på stedet.

 

Fourfeldtskolen Bohr i Esbjerg vil være åben som normalt i morgen. Skolen har kommunikeret til forældrene via Aula, og den kommunikation til forældrene fortsætter, så alle ved, hvordan de skal forholde sig i morgen.

 

Hændelsen tirsdag kan naturligt skabe utryghed i området, og derfor er Syd- og Sønderjyllands Politi til stede med den mobile politistation ved Fourfeldtskolen Bohr onsdag morgen fra klokken 07.30 til 08.30, når børn og forældre ankommer til skolen. Her er der mulighed for at få en snak med betjentene. Det samme vil være tilfældet i morgen eftermiddag fra klokken 14.00 til 15.00.

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

8. maj 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Falske bankbude på spil i Vojens og Aabenraa

Syv gange forsøgte bedragere af svindle borgere torsdag eftermiddag

8. maj 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

33-årig albansk mand idømt fængsel og udvisning i sag om falske 20-kronemønter

To af hændelserne fandt sted i februar, hvor den 33-årige mand satte i alt 2.420 falske 20-kronemønter i omløb i spilleautomater i Padborg.

8. maj 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Undersøgelser af knallertulykke færdig

Politiet har afsluttet undersøgelser af knallertulykke ved Skærbæk