Spring til hovedindhold

Forslag

Syd- og Sønderjyllands Politi

Nyhed

27. august 2025 15:10

39-årig mand dømt skyldig i dokumentfalsk og bedrageri af særlig grov karakter

Manden er dømt for at have misbrugt sin stilling til at begå økonomisk kriminalitet. Han er idømt ubetinget fængselsstraf.

I dag faldt der ved Retten i Esbjerg dom i en sag om dokumentfalsk, databedrageri og bedrageri af særlig grov karakter og beskaffenhed foregået i et pengeinstitut i Esbjerg Kommune. En 39-årig mand, som var ansat i pengeinstituttet, var tiltalt i sagen.  

Kriminaliteten skete i en periode over 2 ½ år, hvor den 39-årige misbrugte sin stilling til at skaffe penge til sig selv. Pengene er blandt andet taget fra kundernes konti i pengeinstituttet, ligesom han med forfalskede underskrifter skaffede sig lån. Det samlede beløb nærmede sig 3 millioner kroner. 

Retten fandt det skærpende, at både bedrageri og dokumentfalsk var sket over en længere periode, at der var tale om et betydeligt beløb, og at den tiltalte havde en betroet stilling. 

Manden blev idømt en ubetinget fængselsstraf på 1 år og 9 måneder. 

Han skal derudover betale penge tilbage til blandt andet det pengeinstitut, hvor han var ansat. 

”Jeg mener, at vi overordnet set kan være tilfreds med dommen. Retten har i vidt omfang fulgt vores bemærkninger, både i forhold til skyldsspørgsmålet og i forhold til sanktionen. Det er en særdeles grov sag, hvilket dommen også afspejler”, siger specialanklager Nuunu Terese Juul Rømer, anklagemyndigheden ved Syd- & Sønderjyllands Politi.

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

1. februar 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Fire personer sigtet for grov vold i Esbjerg

Politiet vurderer, at der ikke er grundlag for at fremstille fire anholdte i grundlovsforhør

1. februar 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

To mænd udsat for grov vold i Esbjerg

Fire personer anholdt efter overfald i nat

31. januar 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Genstande tilhørende efterlyst tysk statsborger er fundet på Rømø

​Yderligere undersøgelser skal fastslå identiteten endeligt