Spring til hovedindhold

Forslag

Syd- og Sønderjyllands Politi

Nyhed

27. august 2025 15:10

39-årig mand dømt skyldig i dokumentfalsk og bedrageri af særlig grov karakter

Manden er dømt for at have misbrugt sin stilling til at begå økonomisk kriminalitet. Han er idømt ubetinget fængselsstraf.

I dag faldt der ved Retten i Esbjerg dom i en sag om dokumentfalsk, databedrageri og bedrageri af særlig grov karakter og beskaffenhed foregået i et pengeinstitut i Esbjerg Kommune. En 39-årig mand, som var ansat i pengeinstituttet, var tiltalt i sagen.  

Kriminaliteten skete i en periode over 2 ½ år, hvor den 39-årige misbrugte sin stilling til at skaffe penge til sig selv. Pengene er blandt andet taget fra kundernes konti i pengeinstituttet, ligesom han med forfalskede underskrifter skaffede sig lån. Det samlede beløb nærmede sig 3 millioner kroner. 

Retten fandt det skærpende, at både bedrageri og dokumentfalsk var sket over en længere periode, at der var tale om et betydeligt beløb, og at den tiltalte havde en betroet stilling. 

Manden blev idømt en ubetinget fængselsstraf på 1 år og 9 måneder. 

Han skal derudover betale penge tilbage til blandt andet det pengeinstitut, hvor han var ansat. 

”Jeg mener, at vi overordnet set kan være tilfreds med dommen. Retten har i vidt omfang fulgt vores bemærkninger, både i forhold til skyldsspørgsmålet og i forhold til sanktionen. Det er en særdeles grov sag, hvilket dommen også afspejler”, siger specialanklager Nuunu Terese Juul Rømer, anklagemyndigheden ved Syd- & Sønderjyllands Politi.

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

13. oktober 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Politiet advarer mod tricktyve

Tre borgere blev søndag udsat for tricktyverier i deres hjem

13. oktober 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

56-årig mand er død efter overfald i sit hjem

To personer er varetægtsfængslet efter overfald på Grådybet i Esbjerg den 14. september

13. oktober 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Hverdagshelte fik dusør af Syd- og Sønderjyllands Politi

Tre syd- og sønderjyder fik 1000 kroner i dusør af politiet for en ekstraordinær indsats