Spring til hovedindhold

Forslag

Syd- og Sønderjyllands Politi

Nyhed

25. september 2025 06:07

Politiet får fortsat henvendelser om droner ved lufthavne

En efterforskning er i gang, og politiet beder alle med oplysninger i sagen henvende sig på telefon 1-1-4

Syd- & Sønderjyllands Politi får fortsat henvendelser om observationer af droner ved lufthavnene i Sønderborg og Esbjerg og ved Flyvestation Skrydstrup, men disse er ikke verificerede. Den seneste bekræftede observation af en aktiv drone fandt sted klokken 02.08 natten til torsdag. Flytrafikken fra Sønderborg og Esbjerg kan derfor afvikles som normalt torsdag.


De første anmeldelser om droneaktivitet kom kort før klokken 22, og der blev observeret flere droner med lys ved alle tre lufthavne. Der har ikke været fare for hverken personer i lufthavene eller beboere i områderne.

 

Det er ikke lykkedes at nedtage dronerne eller finde frem til droneoperatørerne. Syd- & Sønderjyllands Politi fortsætter efterforskningen og opfordrer borgere, der har informationer, der kan være relevante for politiet, til at kontakte politiet på telefon 1-1-4.

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

14. juli 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Fem rumænske mænd dømt for indbrud og indbrudsforsøg

Ved to indbrud blev der stjålet sølvtøj og smykker for cirka 155.000 kroner.

13. juli 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

73-årig mand sigtet for forsætlig brandstiftelse i villa i Gråsten

Den sigtede har adresse på ejendommen.

10. juli 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

To mænd anholdt i bankbudssag fra Augustenborg

De to mænd blev anholdt i et køretøj på Sønderjyske Motorvej på baggrund af oplysninger fra Sydøstjyllands Politi.