Spring til hovedindhold

Forslag

Syd- og Sønderjyllands Politi

Nyhed

9. januar 2023 11:07

Område undersøges af ammunitionsrydningstjeneste

Borger husker at have set to bomber på et område ved Rødding efter Anden Verdenskrig.

Et eftersøgningshold fra Forsvarets Ammunitionsrydningstjeneste EOD afsøger i denne uge et område ved Sdr. Hygum ved Rødding.

 

Syd- og Sønderjyllands Politi fik sidste år en henvendelse fra en borger, der efter Anden Verdenskrig fik kendskab til to bomber på en mark ved Sdr. Hygum. 

 

Forsvarets Ammunitionsrydningstjeneste EOD besigtigede herefter området sammen med borgeren og har derefter besluttet at undersøge det nærmere.

 

Et hold fra EOD og search-kompagniet kommer derfor til stedet i uge 2 og afsøger området for at afdække, om bomberne fortsat ligger i jorden.

EOD forventer at bruge fem dage i området.

 

Når undersøgelserne er afsluttet vil myndighederne tage stilling til, hvad der eventuelt videre skal foretages.

Mediernes kontaktperson: Kommunikationsenheden, telefon 2052 6460.

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

3. juni 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Ny landbetjent i Rødding

30-årige Simon Andersen tiltrådte jobbet som landbetjent den 1. maj

2. juni 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Politiets efterforskning og analyse ledte til stor mængde tyvekoster

Fem rumænske mænd blev anholdt fredag eftermiddag, fremstillet i grundlovsforhør lørdag og er nu varetægtsfængslede i fire uger.

29. maj 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Polsk mand idømt langvarig fængselsstraf og udvist for bestandig for narkosmugling

Den polske mand kørte over grænsen med 5.040 gram kokain, 3.611 gram heroin og 6.480 gram hash gemt i bilen. Han blev anholdt kort efter,