Spring til hovedindhold

Forslag

Syd- og Sønderjyllands Politi

Nyhed

9. januar 2023 11:07

Område undersøges af ammunitionsrydningstjeneste

Borger husker at have set to bomber på et område ved Rødding efter Anden Verdenskrig.

Et eftersøgningshold fra Forsvarets Ammunitionsrydningstjeneste EOD afsøger i denne uge et område ved Sdr. Hygum ved Rødding.

 

Syd- og Sønderjyllands Politi fik sidste år en henvendelse fra en borger, der efter Anden Verdenskrig fik kendskab til to bomber på en mark ved Sdr. Hygum. 

 

Forsvarets Ammunitionsrydningstjeneste EOD besigtigede herefter området sammen med borgeren og har derefter besluttet at undersøge det nærmere.

 

Et hold fra EOD og search-kompagniet kommer derfor til stedet i uge 2 og afsøger området for at afdække, om bomberne fortsat ligger i jorden.

EOD forventer at bruge fem dage i området.

 

Når undersøgelserne er afsluttet vil myndighederne tage stilling til, hvad der eventuelt videre skal foretages.

Mediernes kontaktperson: Kommunikationsenheden, telefon 2052 6460.

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

9. april 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Brand i Årre

Beboere på Roustvej i Årre opfordres til at gå indendøre, lukke vinduer og døre og slukke for ventilationsanlæg

9. april 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

69-årig mand dømt for 13 tilfælde af blufærdighedskrænkelse ved blotteri

10 af de 13 krænkelser skete i tog på strækningen mellem Esbjerg og Fredericia/Kolding (OBS: Rettelse i forhold til straffen).

7. april 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Slovensk mand idømt otte års fængsel og permanent udvisning for indsmugling af opioider

Retssagen er den første i Danmark med en større mængde piller, efter at Folketinget i 2025 skærpede straffene væsentligt for besiddelse og salg af opioider.