Spring til hovedindhold

Forslag

Syd- og Sønderjyllands Politi

Nyhed

10. april 2025 14:50

Særlig færdselsindsats forløb uden de store problemer

Færdselsbetjentene sigtede i lørdags i alt 38 bilister for overtrædelser af færdselsloven. Dertil kom 61 ATK-hastighedssager, hvoraf syv udløste et klip i kørekortet.

Syd- & Sønderjyllands Politis færdselsafdeling gennemførte lørdag en særlig trafikindsats i den sydlige del af politikredsen, hvor fokus blandt andet var trafikken i forbindelse med Sønderjysk Brændertræf i Bylderup Bov.

 

Politiet var til stede på motorveje og landeveje med både videooperatører, patruljer samt med Automatisk Trafikkontrol (ATK). Og Syd- & Sønderjyllands Politi havde i tilgift fået bistand fra andre kredse i forbindelse med indsatsen.

 

Bred buket af sager

Færdselsbetjentene sigtede dagen igennem i alt 38 bilister for overtrædelser af færdselsloven. Dertil kom 61 ATK-hastighedssager, hvoraf syv udløste et klip i kørekortet.

 

- Alt i alt en stille og rolig dag, hvor intet gav anledning til større problemer, oplyser politikommissær John Weber fra færdselsafdelingen i Aabenraa.

 

Ifølge politikommissæren var der tale om en bred buket af sager, der blandt omfattede for høj hastighed og manglende BE-trailerkørekort.

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

11. april 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Politiet advarer om livsfarlige piller

Efterforskning viser, at der kan være livsfarlige piller i omløb

9. april 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Tre af hverdagens helte fik dusør og stor tak af Syd- & Sønderjyllands Politi

Dusørmodtagere blev hædret for deres indsats ved et færdselsuheld. De trådte til og gjorde en forskel.

4. april 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

To falske bankbude idømt fængselsstraffe

To mænd dømt for at have bedraget 26 borgere for mere end en kvart million kroner