Spring til hovedindhold

Forslag

Syd- og Sønderjyllands Politi

Nyhed

16. april 2024 17:20

19-årig får kørselsforbud for høj hastighed

Trods hastighedskampagne kørte 19-årig mand 67 procent for stærkt på landevej

Tirsdag eftermiddag blev en 19-årig mand stoppet mellem Løgumkloster og Agerskov. En motorcykelbetjent fra Syd- og Sønderjyllands Politis færdselssektion havde målt hans minimumshastighed til at være 134 km/t på en strækning, hvor hastighedsbegrænsningen er 80 km/t. Det vil sige, at den 19-årige blev målt til en overskridelse af hastigheden på 67%.

 

Den høje fart blev målt, på trods af at politiet sammen med kommuner og Rådet for Sikker Trafik har fokus på hastighed her i april måned. På udvalgte strækninger rundt om i landet kan man se tavler med budskabet ”Sænk farten – bare lidt’” for at gøre bilisterne opmærksom på hastigheden.

 

Den 19-årige mand har haft sit kørekort i 2½ år, og får nu et kørselsforbud, da han er blevet sigtet for høj hastighed under kørsel på landevej. Det betyder, at han ikke må køre bil, før han igen har bestået en kontrollerende køreprøve.

 

 

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

20. marts 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Har du set manden her – han er mistænkt for knivstik begået på Sydals

Hvis du ser ham, så ring til politiet på 1-1-2.

19. marts 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

48-årig mand varetægtsfængslet efter fund af stor mængde piller

Den udenlandske mand blev stoppet under en indrejsekontrol ved grænsen. I køretøjet fandt politiet en stor mængde ulovlige piller.

19. marts 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Politiet har sigtet borgere for at overtræde navneforbud

Politiet har sigtet flere borgere for overtrædelse af navneforbud i sag om frihedsberøvelse af barn