Spring til hovedindhold

Forslag

Politiet målte 39 hastighedsovertrædelser på samme vej

Seks klip og 39 hastighedsovertrædelser på 60 km/t-strækning på Jelsvej i Hellet mellem Rødding og Jels

Onsdag morgen og formiddag blev der kørt stærkt i østgående retning på Hellevej ved Rødding. Syd- og Sønderjyllands politi var på stedet med en ATK-vogn, hvor blitzen måtte på arbejde. På godt fem timer blev der registreret 39 overtrædelser af den fartgrænse på 60 km/t, der gælder på strækningen.

 

”I februar var vi på samme strækning med vores ATK-bil. Dengang registrerede vi 36 hastighedsovertrædelse, hvoraf 8 var klipforseelser. Der er ikke sket en forbedring, så vi kommer igen. Vi ved, at høj hastighed er årsag til at bilister dør eller kommer svært til skade i trafikken, så let foden lidt fra speederen. Du sparer ikke mange minutter ved at køre for stærkt, men det kan til gengæld være dyrt og er risikabelt for både dit og andres helbred,” siger politikommissær Anders H. Borg, der er leder i færdselsafdelingen hos Syd- og Sønderjyllands Politi.

 

Seks overtrædelser var med klip og højeste hastighed blev målt til 90 km/t i bil.

 

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

23. marts 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Seks blev sigtet for ikke at respektere indkørsel forbudt ved børnehave

Bødens størrelse er 1500 kroner.

20. marts 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Har du set manden her – han er mistænkt for knivstik begået på Sydals

Hvis du ser ham, så ring til politiet på 1-1-2.

19. marts 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

48-årig mand varetægtsfængslet efter fund af stor mængde piller

Den udenlandske mand blev stoppet under en indrejsekontrol ved grænsen. I køretøjet fandt politiet en stor mængde ulovlige piller.