Spring til hovedindhold

Forslag

Advarsel inden politiaktion: Få aftale om din gæld

Politiet planlægger en aktion mod skyldnere i Haderslev og Vejen kommuner inden længe

​

Syd- og Sønderjyllands Politi forbereder en politiaktion rettet mod skyldnere til fogedretten i Haderslev og Vejen kommuner. Derfor lyder advarslen: Få lavet en aftale med Fogedretten nu eller risiker at blive anholdt.

 

”Hvis man skylder penge og er indkaldt til at møde i fogedretten, og så ikke er dukket op til retsmødet om ens gæld, bliver man eftersøgt. Det betyder, at man risikerer at blive anholdt og fremstillet i fogedretten, ” siger politikommissær Carina Lynge.

 

Den planlagte fogedaktion gennemføres inden længe og politikommissæren sender derfor en kraftig advarsel til de skyldnere, som ikke har fået tjek på deres mellemværende med fogedretten:

 

”Sørg for enten at få betalt det skyldige beløb eller få lavet en aftale med fogedretten. Så slipper man for at blive hentet af betjente derhjemme eller på sin arbejdsplads. Politiet vil også gerne bruge tiden på andet end at anholde skyldnere,” siger politikommissæren.

For borgere i Haderslev Kommune henvises til Fogedretten i Haderslev, Bispebroen 2b, 6100 Haderslev, som har åbent onsdage fra kl. 0900-1100

 

For borgere i Vejen Kommune henvises til Fogedretten i Esbjerg, Dokken 1, 6700 Esbjerg, som har åbent mandag – fredag fra kl. 0830 - 1500

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

23. oktober 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

To anholdte mænd sendes direkte til afsoning efter politiaktion torsdag

Politiet fandt i nat en tredje person, som havde skjult sig i bygningen i Aabenraa, hvor en kvinde og en mand tidligere på aftenen blev anholdt.

22. oktober 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

To anholdte er sigtet for besiddelse af en større mængde narkotika

Der er tale om en mand og en kvinde, begge på 31 år. Det vurderes fredag, hvorvidt de begge fremstilles i grundlovsforhør.

20. oktober 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

37-årig mand dømt for grooming og voldtægt

En 37-årig mand fra Esbjerg Kommune fik i dag en dom på 4 års fængsel ved Retten i Esbjerg