Spring til hovedindhold

Forslag

Syd- og Sønderjyllands Politi

Nyhed

9. november 2022 14:14

Seks udenlandske statsborgere anholdt i forbindelse med hændelse i Gråsten

Ingen personer er kommet til skade i forbindelse med hændelsen, og der er roligt i området.

Syd- og Sønderjyllands Politi modtog klokken 07.39 anmeldelse om, at flere udenlandske statsborgere var mødt op på en privat adresse i Gråsten i Sønderborg Kommune i forbindelse med en familiestrid, og hvor personerne var uønskede på adressen.

 

I forbindelse med politiets efterforskning af sagen er seks udenlandske mænd blevet anholdt i Gråsten by, ligesom politiet blandt andet har gennemført søgning med hunde i området for at sikre spor.

 

Anklagemyndigheden vurderer i øjeblikket, om der er grundlag for at fremstille de seks anholdte i et grundlovsforhør.

 

Ingen personer er kommet til skade i forbindelse med hændelsen, og der er roligt i området.

 

Politiet er fortsat til stede i Gråsten i området omkring Kongevej, men politiets arbejde påvirker ikke trafikken i området.

 

Da der er tale om en verserende sag, har Syd- og Sønderjyllands Politi i øjeblikket ikke yderligere oplysninger til pressen.

 

Mediernes kontaktpunkt er kommunikationsenheden, telefon 2052 6460.

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

29. maj 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Polsk mand idømt langvarig fængselsstraf og udvist for bestandig for narkosmugling

Den polske mand kørte over grænsen med 5.040 gram kokain, 3.611 gram heroin og 6.480 gram hash gemt i bilen. Han blev anholdt kort efter,

29. maj 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Patruljebåden standsede vandscooter i forbudszone

Politiet minder om at orientere sig i færdselsreglerne på vandet.

28. maj 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Politiet fandt 400 ulovlige puff bars i bil ved indrejsekontrol

Bilen blev ført af en 42-årig dansk mand.