Spring til hovedindhold

Forslag

Syd- og Sønderjyllands Politi

Nyhed

12. september 2026 11:40

32-årig mand sigtet for forsøg på manddrab

En 18-årig mand blev stukket med kniv i nat i Højer

Syd- & Sønderjyllands Politi anholdt i nat en 32-årig mand og sigtede ham for forsøg på manddrab.

 

Politiet modtog klokken 02.46 en anmeldelse fra Højer, hvor en 18-årig mand var blevet stukket med en kniv. Der var sendt en ambulance til stedet og den 18-årige mand blev fløjet med helikopter til sygehuset i Esbjeg. Han er fortsat indlagt, men er ikke i kritisk tilstand.

 

Den 32-årige mand blev anholdt og sigtet. Han afhøres fortsat og fremstilles af Anklagemyndigheden ved Syd- & Sønderjyllands Politi i grundlovsforhør lørdag klokken 13 ved Retten i Sønderborg. Der anmodes om lukkede døre.

 

Politiet efterforsker sagen og har af hensyn til efterforskningen ikke yderligere oplysninger i øjeblikket.

 

Syd- og Sønderjyllands Politi er i forbindelse med afvikling af Højer Fårmærken til stede med en tryghedspatrulje i Højer fra klokken 18 i aften. Alle, der har spørgsmål eller brug for at tale med politiet, er meget velkomne til at kontakte patruljen.

 

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

22. oktober 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

To anholdte er sigtet for besiddelse af en større mængde narkotika

Der er tale om en mand og en kvinde, begge på 31 år. Det vurderes fredag, hvorvidt de begge fremstilles i grundlovsforhør.

20. oktober 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

37-årig mand dømt for grooming og voldtægt

En 37-årig mand fra Esbjerg Kommune fik i dag en dom på 4 års fængsel ved Retten i Esbjerg

20. oktober 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Politiet søger vidner til påsat brand på parkeringsplads

Politiet er klar til dialog ved Daddelkrattet i Esbjerg i dag fra klokken 12-14 ​