Spring til hovedindhold

Forslag

Syd- og Sønderjyllands Politi

Nyhed

13. september 2019 14:58

Intet kriminelt ved dødsfald i Arrild

Det står nu klart, at der ikke foreligger noget kriminelt – og dermed heller ikke noget mistænkeligt - i forbindelse med et ældre tysk ægtepars død i en feriebolig i Arrild ved Toftlund.

Et ældre tysk ægtepar blev onsdag ved 17-tiden fundet døde i en feriebolig i Arrild ved Toftlund. 

Da de indledende undersøgelser ikke kunne godtgøre, hvordan dødsfaldene var sket, er ligene blevet obduceret for at klarlægge dødsårsagen.

Obduktionen forelå fredag. Og det står nu klart, at der ikke foreligger noget kriminelt – og dermed heller ikke noget mistænkeligt - ved dødsfaldene.
Syd- og Sønderjyllands Politi kan af hensyn til privatlivets fred ikke oplyse yderligere om dødsårsagerne.

Personerne er endnu ikke endeligt identificerede. Det vil blive meddelt i et nyhedsbrev, når den oplysning foreligger. Tidshorisonten er p.t. ukendt.

Syd- og Sønderjyllands Politi kan i øjeblikket ikke oplyse yderligere. Når der foreligger nyt, vil vi udsende nyhedsbrev og tweete.

Mediernes kontaktpunkt er Kommunikationsenheden.

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

29. maj 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Polsk mand idømt langvarig fængselsstraf og udvist for bestandig for narkosmugling

Den polske mand kørte over grænsen med 5.040 gram kokain, 3.611 gram heroin og 6.480 gram hash gemt i bilen. Han blev anholdt kort efter,

29. maj 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Patruljebåden standsede vandscooter i forbudszone

Politiet minder om at orientere sig i færdselsreglerne på vandet.

28. maj 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Politiet fandt 400 ulovlige puff bars i bil ved indrejsekontrol

Bilen blev ført af en 42-årig dansk mand.