Spring til hovedindhold

Forslag

Syd- og Sønderjyllands Politi

Nyhed

13. november 2019 16:08

Kvalifikationskamp i kvindefodbold afvikles i Esbjerg for at ære trafikdræbt betjent

Dansk politilandshold i fodbold for kvinder skal spille mod Ungarn i Esbjerg for at ære Magnus Buhl Hansen, der var en del af trænerteamet på holdet.

Det danske politilandshold i fodbold for kvinder skal fredag den 15. november spille EM-kvalifikationskamp mod Ungarn. Kampen spilles på Blue Water Arena for at ære den 35-årige politiassistent Magnus Buhl Hansen, der i sommer blev dræbt ved en trafikulykke i København.

Magnus Buhl Hansen stammede fra Ansager ved Varde. Han havde en del af sin uddannelse og arbejdede også efterfølgende ved Syd- og Sønderjyllands Politi, hvor han var en dygtig politimand og meget værdsat kollega. Han var kendt for sin energi, sit gode humør og altid store hjælpsomhed. De seneste år arbejdede han i København.

Siden 2015 havde Magnus Buhl Hansen været en del af trænerteamet på kvindernes politilandshold, og han havde også et stort ønske om, at en af kvindernes kampe kunne spilles i Esbjerg. 

På fredag åbnes dørene på stadion kl. 15.00. Der er åbningsceremoni kl. 15.30, og kampen starter kl. 16.00. Her vil der blive holdt et minuts stilhed, og de danske spillere og dommerne spiller med sørgebind. 

Til stede ved åbningsceremonien vil være blandt andre være borgmester Jesper Frost, repræsentanter for ledelsen hos Syd- og Sønderjyllands Politi, repræsentanter for Dansk Politiidrætsforbund samt Ian Redican, der er delegat for det europæiske politiidrætsforbund.
 

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

9. maj 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Falsk bankbud dømt og fængslet i 9 måneder

En 25-årig mand udgav sig for at være bankmand for at narre kreditkort og koder fra 15 ældre borgere

7. maj 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Fire borgere udsat for bedrageri: Banken ringer ALDRIG for at bede om kort og kode

Læg røret på, og er du blevet bedraget, så kontakt politiet med det samme. Det øger chancerne for at få fat på gerningsmændene.

7. maj 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

27.400 udenlandske cigaretter var gemt i lastbil

Cigaretterne var gemt i både førerkabinen og i hængeren.