Spring til hovedindhold

Forslag

Myndighederne er færdige med dagens indsats efter skybrud i Esbjerg

Vandet er pumpet væk, men enkelte strækninger er fortsat afspærrede.

Syd- & Sønderjyllands Politi, Sydvestjysk Brandvæsen samt Beredskabsstyrelsen er færdige med dagens indsats i forbindelse med skybruddet og tordenvejret i eftermiddag i Esbjerg.

 

Alle de vejstrækninger, myndighederne er bekendt med, hvor der har været oversvømmelse, er pumpet fri for vand.

 

Dog er der tre områder, hvor der fortsat er spærret af:

 

  • Strandby Kirkevej (viadukten)
  • Skolebakken (nær Jerne Station)
  • Storebæltsvej

 

Dette skyldes mistanke om underminering. Esbjerg Kommune sørger for skiltning i forhold til omkørsel.

 

Derudover beder myndighederne trafikanterne om at være opmærksomme på forholdene på Bøndergårdsvej/Tinghøjs Allé og på Baggesens Allé/Grønvangsvej. Der er ikke spærret af, men strækningerne er alligevel påvirkede af uvejret.

 

Desuden er der enkelte steder, hvor der er mindre afspærringer på grund af åbne kloakriste, ligesom broerne i Nøddelunden og Den Hemmelige Skov har taget skade.

 

Myndighederne skal desuden gøre opmærksom på, at oplever man oversvømmelse i kælder, haven m.m., kan der være tale om regnvand, der er blandet med kloakvand.

 

Vandet kan derfor være sundhedsskadeligt.

 

Læs gode råd fra myndighederne om forholdsreglerne her.

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

24. juli 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Skybrud og torden skabte travlhed for politi og brandvæsen i Esbjerg

Myndighederne har ikke modtaget anmeldelser om personskade.

24. juli 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

58-årig mand er fortsat savnet – hjælp politiet med video og oplysninger

Manden er senest set i slutningen af juni. Politiet beder borgerne om at tjekke skure, udhuse og baggårde i Sønderborg.

23. juli 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Landbrugskøretøj kørte stort læs halm uden fastsurring

Mange landbrugsmaskiner er på vejene lige nu. Færdselsafdelingen hos Syd- & Sønderjyllands Politi tjekker sikkerheden.