Spring til hovedindhold

Forslag

Syd- og Sønderjyllands Politi

Nyhed

2. oktober 2026 13:38

17-årig ung mand sigtet for at lægge sten på banelegemet

Sten kan potentielt afspore toget.

Syd- & Sønderjyllands Politi modtog torsdag klokken 13.07 anmeldelse fra Banedanmark om, at der var placeret flere sten på banelegemet ved Spangsbjerg Station på Spangsbjerg Møllevej 80 i Esbjerg. Sten på banelegemet kan være årsag til, at et tog bliver afsporet.

Toget måtte torsdag nødbremse og stoppe før stationen grundet stenene. Ingen personer kom til skade ved opbremsningen.  
En 17-årig ung mand erkendte efterfølgende, at det var ham, der havde lagt sten på skinnerne. Han blev anholdt og sigtet for straffelovens § 252, som handler om at have forvoldt fare for andres liv eller førlighed.  
”Vi tager det meget alvorligt, da sten placeret på banelegemet kan forårsage store skader og i værste fald resultere i et afsporet tog. Heldigvis nåede lokomotivføreren at handle i dette tilfælde,” siger politikommissær Jesper Mørup, Syd- & Sønderjyllands Politi. 
Sagen efterforskes nu videre, og politikommissæren kommer med en opfordring til forældre: 
”Det her kan være en anledning til at tale med jeres unge mennesker om, at det er yderst farligt at lægge sten på togskinner – det kan gå rigtig galt.”

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

23. oktober 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

To anholdte mænd sendes direkte til afsoning efter politiaktion torsdag

Politiet fandt i nat en tredje person, som havde skjult sig i bygningen i Aabenraa, hvor en kvinde og en mand tidligere på aftenen blev anholdt.

22. oktober 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

To anholdte er sigtet for besiddelse af en større mængde narkotika

Der er tale om en mand og en kvinde, begge på 31 år. Det vurderes fredag, hvorvidt de begge fremstilles i grundlovsforhør.

20. oktober 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

37-årig mand dømt for grooming og voldtægt

En 37-årig mand fra Esbjerg Kommune fik i dag en dom på 4 års fængsel ved Retten i Esbjerg