Spring til hovedindhold

Forslag

Syd- og Sønderjyllands Politi

Nyhed

28. september 2020 10:46

Politiet søger vidner til skudhændelse i Esbjerg

Hændelsen fandt sted kort efter midnat i Esbjerg-bydelen Kvaglund, hvor ingen blev ramt. Politiet efterforsker lige nu intensivt for at finde gerningsmanden.

Syd- og Sønderjyllands Politi modtog mandag klokken 00.14 anmeldelse om, at der var affyret skud nær en parkeringsplads i Askekrattet i Esbjerg-bydelen Kvaglund.

Politiet var efterfølgende massivt tilstede i området, blandt andet med tjenestehunde. 

Efterforskningen har vist, at der er affyret skud, men ingen personer er ramt, og der har efterfølgende været roligt i området.

Politiet efterforsker bredt og undersøger i den forbindelse også, om hændelsen kan være banderelateret.

- Vi ser meget alvorligt på hændelsen og efterforsker intensivt for at få anholdt gerningsmanden. Desuden har vi øget vores tryghedsskabende patruljering i dele af Esbjerg, understreger politiinspektør Jeppe Kjærgaard fra Syd- og Sønderjyllands Politi.

Politiet søger i forbindelse med efterforskningen vidner til hændelsen. De kan kontakte Politiets Servicecenter på telefon 1-1-4.

Mediernes kontaktpunkt er kommunikationsenheden.

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

27. april 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Vidner søges til blufærdighedskrænkelse i Esbjerg

Den formodede gerningsmand er en tidligere bekendt til kvinden.

24. april 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Politiets fastvingede drone er beskadiget

I den næste periode vil den derfor ikke flyve.

23. april 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Dom i sag om vold begået i Varde

To mænd blev idømt fængsel, mens retten afgjorde, at en tredje mand handlede i nødværge.