Spring til hovedindhold

Forslag

Politiet er færdige på stedet i Aabenraa – efterforskningen af to dødsfald er fortsat i gang

Syd- og Sønderjyllands Politi undersøger omstændighederne omkring to personer, som er fundet afgået ved døden.

Syd- og Sønderjyllands Politi modtog søndag klokken 12.07 anmeldelse om et mistænkeligt forhold på en adresse i Aabenraa, hvor to personer var fundet afgået ved døden. 
Forholdene omkring dødsfaldene gjorde, at Syd- og Sønderjyllands Politi iværksatte en undersøgelse for at afklare de nærmere omstændigheder. Derfor var politiet massivt til stede i Aabenraa i dag, ligesom der blev foretaget afhøringer i området. Arbejdet på stedet blev afsluttet her til aften. 

”Intet i de foreløbige undersøgelser indikerer, at der ligger et strafbart forhold bag. Yderligere undersøgelser skal nu foretages og vil bidrage til at fastslå de nærmere omstændigheder omkring de to dødsfald”, siger vicepolitiinspektør Brian Skovrup Christensen, Syd- og Sønderjyllands Politi.

De pårørende til de to afdøde er underrettet. 
Politiet har i øjeblikket ikke yderligere oplysninger af hensyn til den igangværende efterforskning.

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

5. oktober 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

19-årig mand er anholdt for trusler

Politiet var massivt til stede i Sønderborg, da truslerne kunne tolkes som muligt angreb mod en skole.

5. oktober 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Politi ønsker kontakt med ejer af hvid bil

Rettelse! Bilen forlod stedet i nordgående retning, Ikke i sydgående retning som tidligere oplyst

2. oktober 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

17-årig ung mand sigtet for at lægge sten på banelegemet

Sten kan potentielt afspore toget.