Spring til hovedindhold

Forslag

Politiet er færdige på stedet i Aabenraa – efterforskningen af to dødsfald er fortsat i gang

Syd- og Sønderjyllands Politi undersøger omstændighederne omkring to personer, som er fundet afgået ved døden.

Syd- og Sønderjyllands Politi modtog søndag klokken 12.07 anmeldelse om et mistænkeligt forhold på en adresse i Aabenraa, hvor to personer var fundet afgået ved døden. 
Forholdene omkring dødsfaldene gjorde, at Syd- og Sønderjyllands Politi iværksatte en undersøgelse for at afklare de nærmere omstændigheder. Derfor var politiet massivt til stede i Aabenraa i dag, ligesom der blev foretaget afhøringer i området. Arbejdet på stedet blev afsluttet her til aften. 

”Intet i de foreløbige undersøgelser indikerer, at der ligger et strafbart forhold bag. Yderligere undersøgelser skal nu foretages og vil bidrage til at fastslå de nærmere omstændigheder omkring de to dødsfald”, siger vicepolitiinspektør Brian Skovrup Christensen, Syd- og Sønderjyllands Politi.

De pårørende til de to afdøde er underrettet. 
Politiet har i øjeblikket ikke yderligere oplysninger af hensyn til den igangværende efterforskning.

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

12. december 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Varebil fyldt med tyvekoster standset

To personer er varetægtsfængslet og sigtet for hæleri

12. december 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Politiet fandt stor mængde ulovligt fyrværkeri i bil og på adresse

Forsvarets ammunitionsryddere sørgede for at transporterede fyrværkeriet sikkert væk.

11. december 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Politiekspeditionen i Varde får ny adresse

Politistationen i Varde er stadig lukket på grund af skimmelsvamp. De politimæssige opgaver bliver dog fortsat løst som normalt.