Spring til hovedindhold

Forslag

To års fængsel i sag om doping og lægemidler

En 42-årig mand fra Sønderborg har erkendt sig skyldig i blandt andet besiddelse af en større mængde dopingenheder og lægemiddelpiller.

En 42-årig mand fra Sønderborg Kommune blev tirsdag ved Retten i Sønderborg idømt to års fængsel for at have været i besiddelse af 347.830 dopingenheder og 446.637 lægemiddelpiller med henblik på videresalg samt for at have sendt yderligere 167.250 dopingenheder i pakker til forskellige købere.

Den 42-årige blev anholdt den 7. februar 2020 i sit hjem, efter at Syd- og Sønderjyllands Politi ved en ransagning havde fundet de betydelige mængder doping og lægemiddelpiller på bopælen. Desuden havde politiet konfiskeret i alt 12 pakker med doping, som den 42-årige havde forsøgt at sende som pakkepost.

For dopingmidlernes vedkommende har der primært været tale om anabolske steroider, og for lægemidlernes vedkommende har der i stort omfang været tale om beroligende midler og viagra.

Den 42-årige har under sagen erkendt sig skyldig.

Udbyttet for salget er desuden blevet konfiskeret.

Mediernes kontaktperson er: Anklagerfuldmægtig Mads-Emil Wietz, anklagemyndigheden ved Syd- og Sønderjyllands Politi, telefon 6134 0548.

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

13. maj 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Pas på: Udenlandsk mand forsøgte at bytte guldsmykker for penge

Politiet har de seneste uger set flere variationer af tricktyveri, hvor også falske guldsmykker har været involveret.

13. maj 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Politi hædrer fem af hverdagens helte

OBS! Forkert foto! Få det rigtige via mail til sjyl-kommunikation@politi.dk Et diplom, en buket og en dusør samt en stor tak blev i dag givet til fem handlekraftige borgere

12. maj 2026

Syd- og Sønderjyllands Politi

Mand sigtet i 11 bedragerisager

Politiet takker opmærksomme borgere for hjælp til at fange gerningsmand