Spring til hovedindhold

Forslag

Sydøstjyllands Politi

Nyhed

17. marts 2026 14:55

18-årig fra Vejle anholdt for besiddelse og salg af opioider

Sydøstjyllands Politi har tirsdag anholdt en 18-årig mand. Han sigtes for at være i besiddelse af en kniv samt et større antal tramadol-piller med henblik på videresalg.

Sydøstjyllands Politi 2024

Tirsdag morgen har Sydøstjyllands Politi anholdt en 18-årig mand fra Vejle og sigtet ham for overtrædelse af lov om euforiserende stoffer og knivloven.

 

Anholdelsen er sket i forbindelse med, at Sydøstjyllands Politi tirsdag morgen ransagede to adresser i Vejle, og det var i den forbindelse, at der blev fundet et større antal tramadol-piller samt en kniv.

 

”På baggrund af en efterforskning har vi udført to ransagninger, hvor vi fandt de mange, ulovlige piller samt en kniv. Den 18-årige blev anholdt kort efter klokken 08.00,” siger politikommissær Mich Klausen.

 

Den 18-årige bliver onsdag klokken 08.00 fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Kolding.

 

Af hensyn til det forventede grundlovsforhør har Sydøstjyllands Politi ikke yderligere oplysninger for nu.

Pressekontakt

 

I åbningstiden

Mandag-fredag kl. 07.00-15.00
E-mail: sojyl-kommunikation@politi.dk
Tlf.: 4041 5249

 

Uden for åbningstiden

E-mail: sojyl@politi.dk
Tlf.: 114

1. april 2026

Sydøstjyllands Politi

Tip fra datter var med til finde frem til stjålen lampe

En 21-årig mand er blevet sigtet for et indbrud i Kolding. Det skete, efter en stjålen lampe var blevet sat til salg på internettet.

25. marts 2026

Sydøstjyllands Politi

33-årig dømt for seksuelt forhold til anbragt mindreårig

En 33-årig mand er ved Retten i Kolding blevet dømt for blandt andet at have haft et seksuelt forhold til en mindreårig, som var anbragt på et opholdssted, hvor han selv var ansat.

24. marts 2026

Sydøstjyllands Politi

45-årig mand fra Kolding kendt skyldig i to sager om trusler

Trusler rettet mod en lokalpolitiker samt trusler på livet rettet mod en anden person har tirsdag ført til, at en 45-årig mand er blevet idømt 4 måneders ubetinget fængsel.