Spring til hovedindhold

Forslag

Sydøstjyllands Politi

Nyhed

16. januar 2020 11:55

29-årig i stor sag om databedrageri

I dag torsdag den 16. januar blev en 29-årig mand fra Fredericia ved retten i Kolding idømt 3 års fængsel i en stor sag om blandt andet databedrageri. Sagen blev behandlet som en tilståelsessag.

Lovbøger på hylde

Den 29-årige erkendte blandt andet 418 forhold af databedrageri til en samlet værdi af ca. 4,9 mio. kr. Databedrageriet foregik ved, at den nu dømte franarrede personer, han kontaktede på nettet, deres CPR.nr. og NemId. Herefter oprettede han lån i deres navne og overførte pengene til sig selv eller til andre. I den forbindelse er to andre personer sigtet i sagen for hæleri ved at have ladet den 29-årige indsætte pengene på deres konto i nogle af forholdene.

Manden erkendte også at have været i besiddelse af 34,2 gram kokain til eget forbrug, som blev fundet under en ransagning af hans bopæl i Fredericia den 2. april 2019. Ved ransagningen blev der også fundet 31.000 kr., som blev konfiskeret af politiet.

Derudover erkendte den 29-årige, at han havde overtrådt fyrværkeribekendtgørelsen og ordensbekendtgørelsen, da han den 9. marts 2018 affyrede en raket i forbindelse med en fodboldkamp mellem OB og AGF på Odense Stadion, hvor han i øvrigt havde forbud mod at opholde sig.
 
For anklagemyndigheden ved Sydøstjyllands Politi mødte specialanklager Bolette Lund Kristensen. 
 

Pressekontakt

I åbningstiden

Mandag-onsdag kl. 07.00-15.00

Torsdag kl. 07.00-14.00

Fredag kl. 07.00-13.00

E-mail: sojyl-kommunikation@politi.dk

Telefon: 4041 5249

Uden for åbningstiden

E-mail: sojyl@politi.dk
Tlf.: 114

29. maj 2025

Sydøstjyllands Politi

40 årig kvinde fremstilles i grundlovsforhør

Den 40-årige kvinde, der blev anholdt i Grindsted i går, fremstilles i grundlovsforhør ved Retten i Horsens.

28. maj 2025

Sydøstjyllands Politi

Opfølgning på episode i Grindsted: Den mobile politistation kommer til Grindsted

Sydøstjyllands Politi kommer til at være til stede med den mobile politistation på parkeringspladsen ved Grønningen over for Havrevænget i Grindsted.

28. maj 2025

Sydøstjyllands Politi

Politibetjent ramt af knivstik og skud afgivet

En politibetjent fra Sydøstjyllands Politi er onsdag formiddag blevet ramt af knivstik i forbindelse med en politiforretning i Grindsted. En 40-årig kvinde er anholdt.