Spring til hovedindhold

Forslag

Sydøstjyllands Politi

Nyhed

29. oktober 2023 09:22

56 årig mand dræbt i Kolding

Den formodede gerningsmand er anholdt

Sydøstjylland Politis logo

Den 56 årige mand, der boede i Kolding, har ifølge politiets efterforskning været i et sammenstød med en 24 årig gerningsmand i Kolding Midtby omkring kl. 21 lørdag aften. Sammenstødet endte voldeligt og den 56 årige blev i umiddelbar tilknytning til hændelsen hjulpet af folk i området ved Gråbrødregade. Han er efterfølgende erklæret død på Kolding Sygehus.

Sydøstjyllands Politi har lørdag aften og natten til søndag gennemført en intensiv efterforskning, og har i den forbindelse været massivt tilstede i Kolding Midtby med efterforskere, teknikere og hundepatruljer, ligesom der er foretaget vidneafhøringer og indsamlet videoovervågning.

På baggrund af politiets efterforskning er der foretaget anholdelse af den 24 årig mand, der ligeledes er fra Kolding. Det er aktuelt politiets opfattelse, at der ikke er en forudgående relation mellem de to mænd og at der er tale om en isoleret hændelse.

 

Den 24 årige forventes fremstillet i grundlovsforhør i dag kl. 12.00 ved retten i Kolding sigtet for manddrab og det forventes, at der anmodes om lukkede døre under retsmødet.

De pårørende til den dræbte 56 årige mand er underrettet.

Af hensyn til den aktuelle efterforskning kan Sydøstjyllands Politi ikke på nuværende tidspunkt dele yderligere oplysninger med offentligheden.


Pressekontakt

I åbningstiden

Mandag-onsdag kl. 07.00-15.00

Torsdag kl. 07.00-14.00

Fredag kl. 07.00-13.00

E-mail: sojyl-kommunikation@politi.dk

Telefon: 4041 5249

Uden for åbningstiden

E-mail: sojyl@politi.dk
Tlf.: 114

24. april 2025

Sydøstjyllands Politi

Mand sigtet for forsøg på manddrab i Vejle

Sydøstjyllands Politi har sigtet en 34-årig mand fra Vejle for forsøg på manddrab.

22. april 2025

Sydøstjyllands Politi

45-årig mand sigtet for drab

En 45-årig mand fra Vejle blev mandag anholdt og sigtet for at have dræbt en 31-årig kvinde i Vejle Øst.

18. april 2025

Sydøstjyllands Politi

44-årig mand får straksdom for trusler mod politiker

En 44-årig mand er i dag blevet idømt 50 dages ubetinget fængsel for at have skrevet trusler rettet mod en folkevalgt politiker.