Spring til hovedindhold

Forslag

Sydøstjyllands Politi

Nyhed

6. februar 2025 10:22

Mand sigtet for flere tilfælde af kontaktbedragerier

En 25-årig mand fra Aarhus blev onsdag anholdt og er nu sigtet for flere kontaktbedragerier. Anholdelsen fandt sted i Haderslev. Manden fremstilles i grundlovsforhør ved Retten i Kolding kl. 11.00.

Grundlovsforhør

En mistænkelig adfærd ved en hæveautomat i Haderslev førte onsdag til, at en 25-årig mand fra Aarhus blev anholdt af Syd- og Sønderjyllands Politi. 

Manden blev observeret ved en hæveautomat i Haderslev, hvor han bar mundbind og forsøgte at foretage en hævning. Den 25-årige forsøgte at flygte fra stedet, og i den forbindelse smed han et hævekort væk, som ledte politiet på sporet af en mulig forbrydelse. Hurtig og effektiv efterforskning samt tæt samarbejde mellem Syd- og Sønderjyllands Politi og Sydøstjyllands Politi viste, at manden havde anskaffet sig hævekortet ved at udgive sig for at være en anden og dermed havde snydt en ældre kvinde i Christiansfeld til at udlevere kortet.

Videre efterforskning af mandens færden har ført til yderligere sigtelser for kontaktbedragerier.

Manden er derfor ligeledes sigtet for et forhold om kontaktbedrageri begået i Jelling den 31. januar 2025 og for to tilfælde af kontaktbedrageri begået i Børkop den 31. januar 2025.

Sydøstjyllands Politi fremstiller manden i grundlovsforhør ved Retten i Kolding kl. 11.00. Der anmodes om dørlukning.

Pressekontakt

 

I åbningstiden

Mandag-fredag kl. 07.00-15.00
E-mail: sojyl-kommunikation@politi.dk
Tlf.: 4041 5249

 

Uden for åbningstiden

E-mail: sojyl@politi.dk
Tlf.: 114

17. april 2026

Sydøstjyllands Politi

33-årig dømt for skjulte optagelser af kvinder

En 33-årig mand fra Vejle er i dag blevet dømt 60 dages betinget fængsel samt psykiatrisk/sexologisk behandling for at have filmet flere kvinder i smug.

16. april 2026

Sydøstjyllands Politi

Tre personer fremstilles for forsøg på røveri

Tre personer fremstilles i dag i grundlovsforhør kl. 11.00 ved Retten i Kolding af anklagemyndigheden ved Sydøstjyllands Politi. De er blandt andet sigtet for forsøg på røveri.

15. april 2026

Sydøstjyllands Politi

Virksomhed har vedtaget bøde på 100.000 kr. for at ødelægge skrænt

En virksomhed har vedtaget bøde på 100.000 kr. for groft uagtsomme og uretmæssige terrænændringer på en skrænt ved Brejning.