Spring til hovedindhold

Forslag

Sydøstjyllands Politi

Nyhed

11. marts 2019 08:10

Nye mistænkte i Umbrella sag

Sydøstjyllands Politi efterforsker lige nu seks nye sager i forbindelse med den såkaldte Umbrella-sag fra 2018. De nye sager vedrører distribution af børneporno efter den omfattende omtale af sagen.

Sydøstjylland Politis logo

På landsplan har politiet indledt efterforskning mod 148 nye mistænkte i sagen - Umbrella 2. 
Selv om den oprindelige Umbrella-sag havde omfattende mediedækning, er advarslerne om at dele videoen ikke slået igennem alle steder. I cirka 50 af de nye sager er de pågældende mistænkt for at have delt videoerne efter medieomtalen og på trods af de mange advarsler. 
De seks nye sager fra Sydøstjylland vedrører netop delinger af videoen efter medieomtalen.

To af de nye sager, som Sydøstjyllands Politi efterforsker, stammer fra Vejle og de resterende fra Horsens, Hedensted, Fredericia og Kolding. Sydøstjyllands Politi havde oprindeligt syv sager, men en af sagerne er videresendt til Midt- og Vestjyllands Politi.

 

Umbrella I

I begyndelsen af 2018 blev mere end 1000 personer sigtet over hele landet for at dele en krænkende video via Facebook Messenger med en pige og en dreng, som på tidspunktet for optagelsen begge var 15 år. Derfor lyder sigtelserne i sagerne på distribution af børneporno efter straffelovens paragraf 235.

Den første dom i Umbrella-sagen, som lød på 40 dages betinget fængsel samt en bøde, blev stadfæstet i Højesteret i januar 2019. De resterende sager er aktuelt på vej i retten.

Politiet kommer endnu engang med en klar opfordring til at lade være med at dele videoer med krænkende materiale.
 

Pressekontakt

I åbningstiden

Mandag-onsdag kl. 07.00-15.00

Torsdag kl. 07.00-14.00

Fredag kl. 07.00-13.00

E-mail: sojyl-kommunikation@politi.dk

Telefon: 4041 5249

Uden for åbningstiden

E-mail: sojyl@politi.dk
Tlf.: 114

9. maj 2025

Sydøstjyllands Politi

Sydøstjyllands Politi har beslaglagt 573 puff bars

I forbindelse med en ransagning af en adresse i Grindsted, fandt politiet i sidste uge et stort antal puff bars med forskellige smagsvarianter og euforiserende stoffer. En 20-årig mand er nu indstillet til en bøde på mindst 390.000 kroner.

7. maj 2025

Sydøstjyllands Politi

Politiet søger vidner til mulig påsat brand i Fredericia

Natten til mandag udbrød der brand i et møntvaskeri i Gothersgade. Politiet mistænker, at branden kan være påsat og søger derfor vidner.

6. maj 2025

Sydøstjyllands Politi

Ingen mistanke om forbrydelse efter dødsfald på bosted i Fredericia

Torsdag den 3. april 2025 blev to personer fundet døde på et bosted på Jupitervej i Fredericia. Det er nu politiets vurdering, at dødsfaldene ikke skyldes et kriminelt forhold.