Spring til hovedindhold

Forslag

Sydøstjyllands Politi

Nyhed

23. juni 2025 11:05

Særligt potent opioid årsag til to dødsfald i Fredericia

Sydøstjyllands Politi advarer nu offentligheden mod et ekstremt farligt stof, der har kostet to mennesker livet i Fredericia.

Sydøstjyllands Politi 2024

Torsdag den 3. april 2025 blev to personer fundet døde på et bosted på Jupitervej i Fredericia. Retskemiske undersøgelser har vist, at de to personer døde efter at have indtaget det syntetiske opioid N-Desethyl-isotonitazen.

 

Ifølge Torben Simonsen, vicepolitiinspektør ved Sydøstjyllands Politi, er det altid dybt tragisk og sorgfuldt, når mennesker dør efter at have indtaget narkotika. Han advarer mod at indtage ulovligt indkøbte opioider:

 

”Det her stof er så farligt, at vi ikke kan sige det tydeligt nok: Hold jer langt, langt væk. Man kan dø af at indtage det”.

 

Torben Simonsen advarer ligeledes mod at købe stoffer, uagtet hvor handlen måtte foregå:

 

”Grundlæggende skal man undlade at købe og indtage stoffer. Vi bruger de stærkeste advarsler, vi overhovedet har til rådighed, omkring disse højpotente opioder og det at købe stoffer uden reelt at vide, hvad man modtager og indtager. Man skal ganske enkelt lade være, da det kan være dødeligt i selv meget små doser,” siger han.

 

Politiet udsendte den 4. april en pressemeddelelse for at advare misbrugsmiljøet i Fredericia mod muligt farligt narko i omløb.

 

Fakta om højpotente opioder

  • Højpotente opioider omfatter opioide nitazener, fentanyl og fentanylderivater
  • N-Desethyl-isotonitazen er et opioid, der tilhører gruppen af såkaldte nitazener, som i lighed med fentanyl er ekstremt stærke – og dermed også potentielt dødelige – selv i meget små doser.

Kilde: Sundhed.dk

 

Læs mere om nitazener på Sundhedsstyrelsens hjemmeside.

 

For yderligere oplysninger:
Torben Simonsen, vicepolitiinspektør

Sydøstjyllands Politi

Tlf. 30891408

Pressekontakt

I åbningstiden

Mandag-onsdag kl. 07.00-15.00

Torsdag kl. 07.00-14.00

Fredag kl. 07.00-13.00

E-mail: sojyl-kommunikation@politi.dk

Telefon: 4041 5249

Uden for åbningstiden

E-mail: sojyl@politi.dk
Tlf.: 114

23. juni 2025

Sydøstjyllands Politi

Sydøstjyllands Politi: Bande- og rockergrupperinger er ikke velkomne

Sydøstjyllands Politi har erfaret, at rockergrupperingen Comanches MC har vist tegn på at ville etablere sig i Hedensted Kommune. Sydøstjyllands Politi vil gøre alt, hvad lovgivningen tillader, for at forhindre bande- og rockergrupperinger i at begå kriminalitet og skabe utryghed.

5. juni 2025

Sydøstjyllands Politi

Vær på vagt over for halskæde-byt på åben gade og andre former for tricktyverier og svindel

Nu nærmer sommeren sig, og Sydøstjyllands Politi opfordrer alle til at være ekstra opmærksomme på sæsonens forskellige former for svindelnumre.

3. juni 2025

Sydøstjyllands Politi

Sydøstjyllands Politi anholder flere personer for stribevis af indbrud i kirker

Efter længere tids efterforskning og en planlagt aktion blev flere personer mandag anholdt af Sydøstjyllands Politi i forbindelse med indbrudstyverier fra kirker. Tre af de anholdte fremstilles i grundlovsforhør i dag.