Spring til hovedindhold

Forslag

Sydøstjyllands Politi

Nyhed

23. maj 2024 11:15

Sydøstjyllands Politi beslaglægger 300 lattergasflasker

To personer fra henholdsvis Vejle og København blev onsdag anholdt i forbindelse med en aktion, hvor Sydøstjyllands Politi fandt og beslaglagde 300 lattergasflasker.

Sydøstjylland Politis logo

Onsdag gennemførte Sydøstjyllands Politi en planlagt aktion i forbindelse med en sag om handel med lattergas. I den anledning standsede en patrulje en varebil på motorvejen mellem Vejle og Fredericia. 

I varebilen var der 300 flasker med lattergas, og i alt udgjorde den samlede vægt på lattergassen cirka 200 kilo.

I forbindelse med aktionen blev en 23-årig mand fra Vejle og en 39-årig mand fra København anholdt og sigtet for at være i besiddelse af lattergasflaskerne med henblik på videresalg.

Den 39-årige mand er desuden sigtet for at overtræde bekendtgørelsen om transport af farligt gods. Begge mænd er blevet løsladt, men de er fortsat sigtede i sagen.

 

Regler for besiddelse, salg og transport af lattergas

Siden den 1. juli 2023 har det været ulovligt at besidde og sælge lattergas som rusmiddel. Den eneste undtagelse er, hvis man som virksomhed eller privatperson har en god grund til at benytte stoffet. 

Alt efter, hvor meget lattergas man har på sig, risikerer man en bøde på mellem 3.000 og 5.000 kroner. Hvis man er i besiddelse af over 2.700 gram gas, kan man få en bøde på 50.000 kroner.

Derudover kan det koste en bøde at besidde lattergas i køretøjer.

Pressekontakt

 

I åbningstiden

Mandag-fredag kl. 07.00-15.00
E-mail: sojyl-kommunikation@politi.dk
Tlf.: 4041 5249

 

Uden for åbningstiden

E-mail: sojyl@politi.dk
Tlf.: 114

11. marts 2026

Sydøstjyllands Politi

Røveri af puffbars i Jelling førte til flere ransagninger og sigtelser i Fredericia

En 16-årig dreng blev tirsdag den 10. marts 2026 frarøvet en pose med puffbars og tildelt flere slag. Det endte med flere sigtelser.

7. marts 2026

Sydøstjyllands Politi

Sydøstjyllands Politi anholder seks personer i drabssag

Lørdag er seks personer blevet anholdt i sagen, hvor en 68-årig mand blev fundet død.

6. marts 2026

Sydøstjyllands Politi

Politiet fortsætter intensiv efterforskning af drabssag

Sydøstjyllands Politi efterforsker fortsat omstændighederne omkring en 68-årig mands død. Også fredag er politiet til stede på den adresse, hvor manden blev fundet.