Spring til hovedindhold

Forslag

Sydøstjyllands Politi

Nyhed

27. juni 2024 09:52

Seksårig dreng påkørt af knallert: Sydøstjyllands Politi søger vidner og gerningsmand


En seksårig dreng blev onsdag påkørt af en knallert i Legeparken i Kolding. Sydøstjyllands Politi ønsker at komme i kontakt med eventuelle vidner.

Sydøstjylland Politis logo

På en sti i Legeparken i Kolding blev en dreng på seks år onsdag omkring kl. 09.00 påkørt af en lille knallert. Knallerten flygtede fra stedet uden at standse, og drengen, der blev ramt, måtte efterfølgende behandles på skadestuen. Sydøstjyllands Politi ønsker derfor at komme i kontakt med eventuelle vidner i sagen.

Gerningsmanden beskrives som værende iført en rød trøje og styrthjelm, knallerten beskrives som rød/hvid, og efter påkørslen flygtede gerningsmanden på knallert ifølge politiets oplysninger mod øst og drejede mod nord ved Dyrehavegårdsvej.

Har du oplysninger, der kan hjælpe Sydøstjyllands Politi, så kontakt os på telefon 1-1-4.

Tak for hjælpen på forhånd.
 

Pressekontakt

I åbningstiden

Mandag-onsdag kl. 07.00-15.00

Torsdag kl. 07.00-14.00

Fredag kl. 07.00-13.00

E-mail: sojyl-kommunikation@politi.dk

Telefon: 4041 5249

Uden for åbningstiden

E-mail: sojyl@politi.dk
Tlf.: 114

7. april 2025

Sydøstjyllands Politi

18-årig blev ramt i maven af hagl - tre personer sigtet

En 18-årig mand blev søndag eftermiddag ramt af skud fra et luftgevær, da han kom kørende på en knallert ad Jernbanegade i Lunderskov. Tre personer blev anholdt og sigtet for fareforvoldelse samt grov vold.

4. april 2025

Sydøstjyllands Politi

Muligt farligt narko i omløb

Sydøstjyllands Politi advarer mod frimærker med stærkt narkotisk indhold efter fund i Fredericia.

2. april 2025

Sydøstjyllands Politi

Politiet og andre beredskaber holder øvelse i Vejle

Den 8. april kommer der til at være ekstra aktivitet ved Ressourcecenter Vejle, når både politi og andre beredskaber gennemfører en planlagt øvelse.