Spring til hovedindhold

Forslag

Sydøstjyllands Politi

Nyhed

10. november 2021 15:18

AFLYST Sydøstjyllands Politi beder om hjælp til at finde 18-årig

OPDATERET: Den efterlyste 18-årige er nu fundet i god behold.

Sydøstjylland Politis logo

Han beskrives som en ung mand, 18 år, almindelig til kraftig af bygning, prikket hud i ansigtet og lyshåret. Han var iført sort strikhue, grøn jakke, mørkegrå jogging bukser og blå gummistøvler, da han sidst blev set.

Har du set, eller ser du den 18-årige, så kontakt venligst straks Sydøstjyllands Politi via 114. 

Sydøstjyllands Politi takker for hjælpen på forhånd.
 

Pressekontakt

 

I åbningstiden

Mandag-fredag kl. 07.00-15.00
E-mail: sojyl-kommunikation@politi.dk
Tlf.: 4041 5249

 

Uden for åbningstiden

E-mail: sojyl@politi.dk
Tlf.: 114

25. marts 2026

Sydøstjyllands Politi

33-årig dømt for seksuelt forhold til anbragt mindreårig

En 33-årig mand er ved Retten i Kolding blevet dømt for blandt andet at have haft et seksuelt forhold til en mindreårig, som var anbragt på et opholdssted, hvor han selv var ansat.

24. marts 2026

Sydøstjyllands Politi

45-årig mand fra Kolding kendt skyldig i to sager om trusler

Trusler rettet mod en lokalpolitiker samt trusler på livet rettet mod en anden person har tirsdag ført til, at en 45-årig mand er blevet idømt 4 måneders ubetinget fængsel.

24. marts 2026

Sydøstjyllands Politi

13-årig dreng kom alvorligt til skade under togkørsel

En 13-årig dreng er kommet alvorligt til skade i forbindelse med en hændelse i et tog, umiddelbart efter toget havde forladt perronen i Vejle mandag den 23. marts 2026. Drengen blev efterfølgende bragt til behandling på sygehuset.