Spring til hovedindhold

Forslag

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi: Uddrag af døgnrapporten fra torsdag 24. juli

Straksdom, røveri og vanvidskørsel. Se uddraget fra torsdagens døgnrapport

ET ÅRS FÆNGSEL OG UDVISNING TIL CYKELTYV

En 26-årig udenlandsk mand blev torsdag idømt fængsel i et år og udvist af Danmark med et indrejseforbud på seks år. Han blev dømt for at have stjålet en stor mængde cykler rundt omkring på Sjælland og derefter at have sendt den ud af landet. Den dømte erkendte tyverierne, som i vidt omfang er begået på togstationer, mens andre cykler er stjålet på adresser i Holte, København, Hedehusene, Værløse, Espergærde, Glostrup, Roskilde, Bagsværd, Søborg i perioden fra april til august 2024. Den 26-årige blev også dømt for overtrædelse af lov om euforiserende stoffer, da han havde 153 esctasypiller, og for overtrædelse af udlændingeloven, fordi han rejste ind i Danmark, selv om han havde et indrejseforbud. I marts 2025 blev en 35-årig udenlandsk mand idømt fængsel i ni måneder i samme sag.

Det er udlændingekontrolafdelingen i Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi, der i tæt samarbejde med Nordsjællands Politi har efterforsket sagen på tværs af politikredsene på Sjælland.

 

NÆSTVED: 66-årig sigtet for røveri

Torsdag eftermiddag fik politiet en anmeldelse om, at en kvinde havde stjålet nogle drikkevarer fra en tankstation i den sydlige del af Næstved. Da en medarbejder forsøgte at standse hende, slog hun ud efter hende og ramte hende på armen. Politiet anholdt klokken 16.25 en 66-årig kvinde fra lokalområdet, som blev sigtet for røveri. Hun blev løsladt kort efter.

 

VORDINGBORG: 15-årig lagde sig på togskinnerne

Politiet fik torsdag aften en anmeldelse om, at en 15-årig pige havde forladt sin bopæl i Vordingborg. En politipatrulje fandt klokken 20.43 frem til pigen, som havde lagt sig på skinnerne ved broen på Hovedakslen. Den 15-årige blev sigtet for forstyrrelse af samfærdselsmidlerne og hjulpet retur til sin adresse.

 

HASLEV: Udenlandsk mand sigtet for vanvidskørsel

Torsdag klokken 22.50 standsede politiet en bilist på Ringstedvej i Haslev. Det var en 54-årig udenlandsk mand, som virkede fuld, og en alkometertest gav da også udslag til et stykke over to promille. Derfor blev han anholdt og sigtet for spirituskørsel, og på grund af promillens størrelse blev den bil, han kørte i, beslaglagt på stedet.

Der var en 30-årig mand med i bilen, og det viste sig, at han havde et indrejseforbud, der gjaldt frem til 2030. Derfor blev den 30-årige anholdt og sigtet for overtrædelse af udlændingeloven. Det overvejes i øjeblikket, om han skal fremstilles i grundlovsforhør.

 

FAXE: To mænd sigtet for grov vold fremstilles i grundlovsforhør

To mænd på henholdsvis 24 og 27 fremstilles fredag klokken 10.00 i grundlovsforhør i retten i Næstved. De blev anholdt torsdag og er sigtet for at have overfaldet en 22-årig mand den 10. juli på en adresse i Faxe. Her blev den 22-årige ramt af knivstik, så han blev overført til behandling på rigshospitalet. Politiets efterforskning førte til anholdelsen torsdag af de to mænd, som er sigtet for kvalificeret vold og for overtrædelse af knivloven.

Anklagemyndigheden vil anmode om, at retsmødet bliver afviklet for lukkede døre.

 

 

 

Offerrådgivningen yder støtte til ofre, vidner og pårørende til ofre for kriminalitet og ulykke. I Danmark er der 12 lokale offerrådgivninger – én i hver politikreds. Hver af disse yder støtte telefonisk og ved fysisk møde.

Ring på tlf. 116 006 eller se Offerrådgivningens hjemmeside.

 

 

 

INDBRUD

Politiet har i det seneste døgn modtaget følgende anmeldelser om indbrud i privat beboelse:

 

By Vej Tidsrum Udbytte
Nakskov Hardenbergvej Torsdag klokken 13.42 Fire stole og figurer
Toreby Åmarksvej På et tidspunkt op til torsdag klokken1 5.00 Personlige papirer og kontanter

 

 

 

HASTIGHEDSKONTROLLER

Politiet har i det forgangne døgn haft følgende hastighedskontroller:

 

By Vej Tid Type Kontrollerede Fartbilister Tilladt Hurtigste Klip
Nakskov Rødbyvej Torsdag klokken 5.25-12.25 ATK 1171 34 50 km/t 74 km/t Tre klip
Nykøbing Gaabensevej Torsdag klokken 14.06-20.00 ATK 3257 58 60 km/t 89 km/t Seks klip
Rønnede Faxevej, Kongsted Torsdag klokken 8.00-12.50 ATK 1398 45 50 km/t 70 km/t Fire klip
Vordingborg Sydmotorvejen Torsdag klokken 15.05-19.50 ATK 3771 60 90 km/t 133 km/t Otte klip

 

 

 

PÅVIRKEDE TRAFIKANTER

I det seneste døgn har politiet standset følgende påvirkede trafikanter:

 

By Vej Tidspunkt Person Sigtet for
Haslev Ringstedvej Torsdag klokken 22.50 54-årig mand Spirituskørsel
Korsør Halsskov Torv Torsdag klokken 17.25 46-årig mand Spiritus- og narkokørsel
Nakskov Christiandalsvej Torsdag klokken 18.12 49-årig mand Narkokørsel
Rødbyhavn Indrejsefeltet Torsdag klokken 7.45 23-årig mand Spirituskørsel

 

Pressekontakt

Kommunikation:

E-mail: ssj-kommunikation@politi.dk

Inden for alm. kontortid: Tlf. 4133 1515 (modtager ikke sms)

 

Anne Dorte Hoppe Søe

E-mail: aso021@politi.dk

Tlf.: 2276 3593

 

Palle O. Hansen

E-mail: pha010@politi.dk

Tlf.: 4132 8267

 

Vagtcentralen:
E-mail: ssj@politi.dk
Pressetelefon: 4132 8718

 

24. juli 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi: Uddrag af døgnrapporten fra onsdag 23. juli

En cykeltyv, trusler og to beslaglagte biler. Se uddraget fra onsdagens døgnrapport

23. juli 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi: Uddrag af døgnrapporten fra tirsdag 22. juli

Regn, trusler og en beslaglagt bil. Se uddraget fra tirsdagens døgnrapport

22. juli 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi: Uddrag af døgnrapporten for mandag 21. juli

Regn, bedrageri og hash. Se uddraget af mandagens døgnrapport