Spring til hovedindhold

Forslag

52-årig idømt fængsel for bl.a. voldtægt af mindreårig

52-årig idømt fængsel for bl.a. voldtægt af mindreårig

En 52-årig mand er i dag ved retten i Nykøbing F. blevet idømt 7 års fængsel for adskillige forhold om voldtægt og blufærdighedskrænkelse begået mod en pige født i 2009. 

Overgrebene stod på i en periode fra marts 2020 til maj 2022, hvor den nu 52-årige, der er en bekendt af familien, udsatte den mindreårige pige for fuldbyrdet voldtægt, voldtægt ved andet seksuelt forhold end samleje og grov blufærdighedskrænkelse. Han blev desuden idømt et bolig- og besøgsforbud, hvilket konkret betyder, at han ikke må dele bolig med personer under 18 år eller besøge eller modtage besøg fra personer under 18 år, uden at der er en voksen til stede. 

- Det er uforståeligt og hjerteskærende, at et barn skal udsættes for noget så voldsomt og ødelæggende, som det er sket i denne sag. Derfor er jeg tilfreds med at retten har fulgt anklagemyndighedens påstand, siger anklager Tina Susanne Nielsen.

Den domfældte ankede dommen til frifindelse og er fortsat varetægtsfængslet.

For yderligere kommentarer kan anklager Tina Susanne Nielsen kontaktes på 41328336.

Pressekontakt

Kommunikation:

E-mail: ssj-kommunikation@politi.dk

Inden for alm. kontortid: Tlf. 4133 1515 (modtager ikke sms)

 

Anne Dorte Hoppe Søe

E-mail: aso021@politi.dk

Tlf.: 2276 3593

 

Palle O. Hansen

E-mail: pha010@politi.dk

Tlf.: 4132 8267

 

Vagtcentralen:
E-mail: ssj@politi.dk
Pressetelefon: 4132 8718

 

27. juni 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Syv års fængsel for handel med kokain og hvidvask

Retten i Næstved har netop afsagt dom i endnu en sag, hvor Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi har optrevlet et netværk, der har forestået omfattende salg af kokain på gadeplan i Næstved og Vordingborg.

27. juni 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Dømt for omfattende tyverier fra varebiler

Tre udenlandske mænd på henholdsvis 26, 37 og 43 år blev torsdag idømt 1 år og 6 måneders fængsel ved Retten på Frederiksberg. De er dømt for omfattende tyverier fra varebiler, hvor der er stjålet værktøj til en værdi af omkring 450.000 kroner.

27. juni 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Straksdomme for tricktyverier

Tre tricktyve fik straksdomme