Spring til hovedindhold

Forslag

Groft røveri i Nykøbing F

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi modtog i går kl. 2032 anmeldelse om, at en 66 årig mand havde været udsat for røveri på sin bopæl på Enighedsvej i Nykøbing F.

2 gerningsmænd trængte omkring kl. 2000 ind på adressen hvor de optrådte voldeligt og forlangte kontante penge. De bagbandt forurettede og tilegnede sig et kontant beløb, hvorefter de forlod stedet. 
Der er kun sparsomme signalementer af de to gerningsmænd, der begge betegnes som yngre mænd, der talte dansk.
 
Politiet er fortsat i gang med undersøgelser for at klarlægge omstændighederne ved røveriet. Der kan derfor ikke kan oplyses nærmere detaljer.
 
Politiet betegner røveriet som meget groft og hører meget gerne fra vidner der har gjort iagttagelser i området omkring Østre Alle og Enighedsvej i Nykøbing F., i tidsrummet mellem lørdag kl. 1900 og kl. 2100. 
 
Evt. yderligere henvendelser til vicepolitiinspektør Søren Ravn-Nielsen på tlf. 21 619822
 

Pressekontakt

Kommunikation:

E-mail: ssj-kommunikation@politi.dk

Inden for alm. kontortid: Tlf. 4133 1515 (modtager ikke sms)

 

Anne Dorte Hoppe Søe

E-mail: aso021@politi.dk

Tlf.: 2276 3593

 

Palle O. Hansen

E-mail: pha010@politi.dk

Tlf.: 4132 8267

 

Vagtcentralen:
E-mail: ssj@politi.dk
Pressetelefon: 4132 8718

 

7. oktober 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Tre mænd og to kvinder anholdt efter en længere efterforskning mod menneskesmugling i prostitutionsmiljøet

Udlændingekontrolafdelingen fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi har onsdag haft en anholdelsesaktion på Sjælland og øerne. Tre mænd og to kvinder med forbindelse til det thailandske miljø er blevet anholdt i henholdsvis Hvalsø, på Frederiksberg og i Nakskov.

7. oktober 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

10 anholdt i stor aktion om hvidvask for millionbeløb

10 anholdt i stor aktion om hvidvask for millionbeløb

24. september 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

NÆSTVED: Flere sigtet for brandstiftelse

Natten til tirsdag opstod der brand tre steder i Næstved: i en gård i Jernbanegade var der ild i nogle poser med bygningsmateriale, der var sat ild i en scooter, der holdt parkeret i cykelparkeringen ved banegården, og der blev sat ild på en skaterrampe i Grønnegade.