Spring til hovedindhold

Forslag

Omlæggelse af den midlertidige grænsekontrol mod Tyskland

Omlæggelse af den midlertidige grænsekontrol mod Tyskland

Den midlertidige grænsekontrol mod Tyskland omlægges. Grænsekontrollen videreføres i en ny midlertidig periode på 6 måneder frem til 11. november 2023, men i en ny form, hvor der i højere grad fokuseres på at styrke indsatsen mod grænseoverskridende kriminalitet i grænseområderne frem for indrejsekontrol. 

Kontroltrykket vil blive ændret betydeligt, så der kontrolleres færre indrejsende, og så politiet i højere grad vil tilrettelægge kontrollerne på baggrund af politifaglige vurderinger af, hvor og hvornår effekten af kontrollen vil være størst. 

For de færgerejsende ved Gedser og Rødbyhavn betyder det, at færre ind- og udrejsende vil blive kontrolleret. Til gengæld vil Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi styrke den efterforskningsmæssige indsats mod den grænsenære kriminalitet. 

Det ændrede kontroltryk betyder nemlig, at der bliver frigivet ressourcer til en styrkelse af den kriminalitetsbekæmpende indsats i grænseområderne:

- Den styrkede indsats mod grænseoverskridende kriminalitet vil overordnet bestå af en fokuseret analytisk og efterretningsbaseret tilgang, der kan understøtte og målrette vores efterforskningsarbejde i det grænsenære område. Det kommer fx til at ske gennem øgede sektorkontroller og baglandspatruljer, som på baggrund af det kvalificerede efterretningsgrundlag vil kunne reagere på mistænkelige køretøjer. Den samlede indsats vil naturligvis blive tilrettelagt efter et politifagligt skøn, siger politiinspektør Peter Compen fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi, der tilføjer:

- Det er vigtigt, at den kontrol, vi fører med vores grænser, skal være så effektiv som muligt samtidig med, at den skal være til mindst mulig gene for ganske almindelige lovlydige borgere.

Hvis trusselsbilledet ændrer sig vil det være muligt igen at øge kontroltrykket med meget kort varsel. En hel eller delvis lukning af grænsen i tilfælde af alvorlig kriminalitet eller anden større uvarslet hændelse vil fortsat kunne ske som hidtil.

For yderligere kommentarer kan pressen kontakte politiinspektør Peter Compen på 22764033.
 

Pressekontakt

Kommunikation:

E-mail: ssj-kommunikation@politi.dk

Inden for alm. kontortid: Tlf. 4133 1515 (modtager ikke sms)

 

Anne Dorte Hoppe Søe

E-mail: aso021@politi.dk

Tlf.: 2276 3593

 

Palle O. Hansen

E-mail: pha010@politi.dk

Tlf.: 4132 8267

 

Vagtcentralen:
E-mail: ssj@politi.dk
Pressetelefon: 4132 8718

 

2. april 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Omfattende grov vold - tre personer fremstilles i grundlovsforhør

Omfattende grov vold - tre personer fremstilles i grundlovsforhør

18. marts 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Fængsel og udvisning i sag om adskillige indbrud

Fængsel og udvisning i sag om adskillige indbrud

12. marts 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Dom for smugling af 125 kilo kokain

Dom for smugling af 125 kilo kokain