Spring til hovedindhold

Forslag

Åbent hus på Slagelse politistation

Lørdag den 10. maj fra klokken 10 til 14 slår Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi dørene op for alle, der er interesserede i politiet. Det sker på Slagelse politistation, Antvorskov Allè 139 c, i Slagelse.

Antvorskov Alle 139c, 4200 Slagelse

Lørdag 10. maj kl. 10.00 - 14.00

Livet på Politiskolen bannermosaik

Mød i Slagelse lørsdag den 10. maj kl. 10.00 - 14.00

Det kommer ikke til at gå stille for sig, når Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi den 10. maj holder åbent hus på politistationen i Slagelse fra klokken 10.00 til 14.00.

 

Her vil der være mulighed for at høre om en lang række af politiets arbejdsområder og karriereveje. Der vil være droner i luften, politihunde på græsset, blå blink på patruljevognene, citronmåner på bordene – og meget, meget mere.

 

Man kan fx også prøve at tage fingeraftryk, lave gerningsstedsundersøgelser, høre om hvordan det er at være udsendt, tale med politiets uddannelsesvejledere, teste sig selv i nogle af politiets fysiske optagelsesprøver sammen med politiets løbeklub, og være miniefterforsker for en dag, høre om livet som færdselsbetjent og være med i konkurrencer.

 

Vi glæder os til at byde velkommen til alle, der har lyst til at se, hvad politiarbejdet går ud på.

 

Arrangementet kræver ikke tilmelding