Bornholms Politi: Uddrag af døgnrapporten den 22. juni 2026
Uddrag af døgnrapporten fra fredag den 19. juni kl. 07.00 til mandag den 22. juni kl. 07.00.
Narkokørsel
En 40-årig mand fra Aakirkeby blev fredag kl. 23.50 sigtet for at køre bil under påvirkning af amfetamin, efter at han var blevet standset af politiet på Jernbanegade i Aakirkeby. Han blev anholdt og kørt til Bornholms Hospital for at få taget en blodprøve.
Musik og larm til ulempe
Natten til lørdag kl. 01.44 kom en anmeldelse om, at der blev spillet høj musik fra legepladsen på Fælledvej i Hasle, og at det var til gene for de omkringboende. En patrulje kørte til stedet og fik slukket for musikken.
Lørdag kl. 02.20 fik politiet en anmeldelse om, at en gruppe unge mennesker larmede ved legepladsen ved biblioteket på Pingels Allé i Rønne. En patrulje kom til stedet og bad de pågældende om at dæmpe sig.
Natten til søndag kl. 02.27 fik politiet en anmeldelse om, at der blev spillet høj musik fra en adresse i Hasle, hvilket var til gene for de omkringboende. En patrulje kørte til stedet og fik kontakt til en 30-årig mand, som holdt fest, og bad ham om at holde lydniveauet nede.
Færdselsuheld
Lørdag kl. 09.53 blev der anmeldt et færdselsuheld på Pingels Allé i Rønne, hvor en 61-årig bilist fra Rønne var kommet til at åbne en bildør foran en forbikørende knallert. Den 63-årige kvinde fra Rønne, som var fører af knallerten, ramte dermed bildøren og blev slynget af sin knallert. Ingen kom alvorligt til skade i forbindelse med uheldet.
Lørdag kl. 12.12 var to motorcyklister fra Sjælland involveret i et færdselsuheld i krydset mellem Udegårdsvejen og Strandmarksvejen i Poulsker. En 65-årig motorcyklist var efter et højresving fra Strandmarksvejen til Udegårdsvejen standset for at orientere sig. En bagvedkørende motorcyklist, en 59-årig mand, overså, at den forankørende var standset og påkørte dermed den 65-årige mand. De to motorcyklister blev begge bragt til behandling på Bornholms Hospital. Den 59-årige blev målt til at have en alkoholpromille over det tilladte og blev sigtet for spirituskørsel.
Beruset mand ved Nørre Kås
Lørdag aften fik Bornholms Politi flere anmeldelser om, at en påvirket mand gik rundt i området omkring Nørre Kås og Nordre Kystvej i Rønne, hvilket gav anledning til bekymring. Politiet kørte til stedet og fik kontakt til den pågældende mand, som blev vurderet til at kunne tage vare på sig selv.
Bidsk hund aflivet
Søndag kl. 15.48 fik Bornholms Politi en anmeldelse fra en kvinde, som var blevet bidt af en løs hund, mens hun cyklede på Borrelyngvej uden for Hasle. En patrulje kørte til stedet, hvor ejeren af hunden, en 53-årig mand, blev sigtet for overtrædelse af hundeloven samt overtrædelse af et tidligere udstedt påbud om at holde hunden på egen grund. Ejeren fik efterfølgende hunden aflivet.
Fodgænger på vejen
Søndag kl. 20.57 kom en anmeldelse fra en borger, som i løbet af aftenen havde set en mand, som gik rundt på vejen på Nexøvej i Aakirkeby, og at flere biler havde måttet bremse ned for at undvige. En patrulje kom til stedet og fik kontakt til den pågældende mand, som blev sendt mod sin bopæl med besked på ikke at gå på vejbanen.
Øvrige færdselssager
Fredag blev der målt hastighed i trafikken med ATK-bilen på Birgersvej i Aakirkeby. Fem biler blev målt til at køre for hurtigt. Den højeste hastighed var 66 km/t.To unge mænd på henholdsvis 18 år og 19 år, begge fra Rønne, fik natten til søndag hver en bøde på 1.500 kr. for ikke at have sikkerhedssele på i bilen, efter at de var blevet standset af politiet i Nexø.
En 30-årig kvinde fik søndag kl. 22.11 en bøde på 1.000 kr. for at køre bil uden at have nærlyset tændt.
Derudover fik en cyklist en bøde på 700 kr. for at køre uden lys på i Rønne søndag kl. 22.38.