Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

19. oktober 2021 13:13

26-årig mand fremstilles i grundlovsforhør

Fyns Politi har tirsdag klokken 8:56 anholdt en 26-årig mand, der klokken 15:00 fremstilles i et grundlovsforhør i Retten i Odense.

Manden er sigtet for fredag den 15. oktober klokken ca. 22:20 ud for Østergade 13 i Assens at have afskudt et kraftigt kanonslag, der resulterede i flere knuste ruder i de nærliggende bygninger. 

Politiets efterforskning førte hurtigt frem til en mand fra lokalområdet, som nu er anholdt. I forbindelse med anholdelse har politiet beslaglagt et oversavet jagtgevær med tilhørende ammunition. 

Den 26-årige mand er blandt andet sigtet for overtrædelse af straffelovens §192a om besiddelse af skydevåben.
 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

25. august 2026

Fyns Politi

Fyns Politi søger vidne til sag om knivstikkeri i Odense søndag aften

I forbindelse med en alvorlig sag, hvor en person blev stukket flere gange med kniv, søger Fyns Politi et vidne, som kan have set hændelsen.

23. august 2026

Fyns Politi

Fyns Politi rykkede lørdag ud til knivstikkeri i havekoloni i Odense

Meldingen kom omkring klokken 18.15, og Fyns Politi rykkede talstærkt ud. Blandt andet også fordi, der var melding om skud, som dog viste sig at være fra en løsskudspistol.

19. august 2026

Fyns Politi

Udenlandske tricktyve på spil i politikredsen

Inden for en kort periode har Fyns Politi modtaget 10 anmeldelser om tricktyveri begået af udenlandske kvinder. De er ikke umiddelbart farlige, men borgere bedes være opmærksomme og hjælpe ældre familiemedlemmer med at passe på.