Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

18. august 2022 13:34

80-årig mand fremstilles i grundlovsforhør for drabsforsøg

Fyns Politi fremstiller klokken 15:45 en 80-årig mand i grundlovsforhør ved Retten i Odense.

Han er sigtet forsøg på manddrab ved at have stukket en 75-årig kvinde med en kniv – overtrædelse af straffelovens §237 jvf. 21.

Kvinden er alvorligt såret og indlagt på OUH. Hendes tilstand betegnes som stabil. Politiet modtog anmeldelsen om hændelsen torsdag den 18. august 2022 klokken 06:57. Dagen igennem har politiets efterforskere lavet tekniske undersøgelser på gerningsstedet, der er beliggende på Thurøvej i det centrale Odense. 
 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

5. december 2025

Fyns Politi

44-årig mand fra Sydfyn dømt for bl.a. stalking

I dag er der afsagt dom ved Retten i Svendborg i en sag, hvor en 44-årig mand er idømt 2 år og 6 måneders fængsel for bl.a. stalking.

5. december 2025

Fyns Politi

Tre unge mænd sigtet for falske 500 krone sedler

De seneste uger har Fyns Politi modtaget et stigende antal anmeldelser om falske 500 krone sedler. Der er kommet over 25 anmeldelser i november og december, hvor butikker og spisesteder har modtaget falske pengesedler. Nu er tre unge mænd sigtet i sagen.

3. december 2025

Fyns Politi

Fyns Politi advarer mod falske 500 kr. sedler

Vær opmærksom, hvis du som erhvervsdrivende eller borger modtager 500 kr. sedler. Noget tyder på, at der er falske sedler i omløb.