Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

12. august 2021 06:28

Fyns Politi: hjælp os med at identificere gerningsmand til røveri

Vi offentlig gør her billeder fra overvågningkameraer og beder offentligheden om hjælp til at identificere gerningsmanden til et røveri begået mod spillehallen, Pitten, Adelgade 5, 5800 Nyborg den 9. august 2021

Den 9 . august 2021 blev spillehallen Pitten i Nyborg udsat for et røveri. Det skete om aftenen omkring kl 22.17-22.19, hvor en gerningsmand truede sig til et kontantbeløb ved hjælp af en kniv.

 

Signalement: 

Mand, ca. 190 cm. høj. Iført sort dunjakke med hætte og lille hvidt logo på venstre overarm. Mørke bukser og mørke sko. Maskeret med hætte og sort skimaske. Truede med kniv.

 

Billederne er fra Pittens overvågningskamera. Fyns Politi håber, at nogle kan hjælpe med at indetificere gerningsmanden udfra sparsomme billeder, men man kan fx se på billederne, at gerningsmanden har en sort dunjakke med hvidt logo på venstre overarm.

 

Har man oplysninger om sagen eller om, hvem gerningsmanden kan være, så bedes man kontakte Fyns Politi på 114

 

 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

29. juni 2026

Fyns Politi

Fyns Politi efterlyser vidner og video i sag om voldtægt af særlig grov karakter

I forbindelse med en grov voldtægt af en kvinde sket aftenen/natten mellem torsdag den 25. juni og fredag den 26. juni omkring kl. 22.30-03.00, søger Fyns Politi vidner og evt. videooptagelser.

26. juni 2026

Fyns Politi

To personer sigtet efter ulykke mellem båd og paddleboard

Efter søulykken i søndags den 21. juni 2026, hvor en speedbåd ramte og kvæstede en yngre mand på paddlebord i Svendborg Sund, har Fyns Politi sigtet to personer.

25. juni 2026

Fyns Politi

Ejendomskøb og byggeprojekt giver Fyns Politi nye og moderne faciliteter

Et mangeårigt ønske fra Fyns Politi går nu i opfyldelse, efter Bygningsstyrelsen i dag har købt et domicil, som efter en omfattende ombygning bliver politiets og anklagemyndighedens nye politigård i Odense