Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

3. oktober 2023 14:39

Fyns Politi efterlyser røver og person med mistænkelig adfærd

Fyns Politi efterlyser en gerningsmand til et røveri begået den 24. august 2023 mod Coop 365 i Årup. I mulig relation til samme sag søger Fyns Politi oplysninger om en person med mistænkelig adfærd.

Fyns Politi efterlyser en gerningsmand til røveri begået den 24. august 2023, kl. ca. 1943 mod Coop 365, på Indre Ringvej 9, 5560 Årup.

Manden indfandt sig i butikken, hvorefter han truede kassemedarbejderen ved at pege med en pistol mod kassemedarbejderen. Han tog selv kontanter fra kassen. 


Politiet har en formodning om, at manden flygtede til fods ad Indre Ringvej, mod rækkehusene øst for butikken, hvorefter han igennem et mindre skovstykke endte på Skovkrogen, hvor han muligvis har haft et køretøj parkeret.

 

Gerningsmanden beskrives som:

A: Mand, 40-50 år gammel, 170-175 cm høj, almindelig
til kraftig af bygning, muligvis af østeuropæisk udseende og talte gebrokken engelsk. Han sås iført grå hue, grålig halsedisse,
mørkeblå trøje, mørke bukser, hvide kondisko, grå arbejdshandsker med hvidt logo og bevæbnet med en sort
pistol.

 

foto røver coop foto røver coop

foto røver coop

 

Person med mistænkelig adfærd

I forbindelse med sagen efterlyser Fyns Politi også identiteten på en ukendt person, som har udvist mistænkelig
adfærd den 02. august 2023, hvor han stod på Inde Ringvej og observerede mod butikken.

 

Personen beskrives som:

Mand, anslået højde under 180 cm. høj, almindelig til
kraftig af bygning og med fuldskæg, muligvis østeurpoæisk af udseende. Han sås iført mørk hue, grå hasledisse,
sort dunjakke, mørk trøje og sorte joggingbusker. Han sås kørende i en hvid Chevrolet Spark med tildækkede nummerplader, som holdt parkeret ved rækkehusene på Indre Ringvej.

 

mistænkelig adfærd

 

mistænkelig adfærd

mistænkelig adfærd

 

mistænkelig adfærd

Fyns Politi ved ikke om der er en sammenhæng mellem røveriet og personen i den hvide Chevrolet Spark. Fyns Politi ønsker hjælp til at indentificere både røveren og personen i bilen. 

 

Vi beklager den dårlige billedkvalitet.

 

Hvis man har oplysninger i sagen, bedes man rette henvendelse til Fyns Politi på 114.

 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

22. september 2026

Fyns Politi

Fyns Politi har tirsdag foretaget anholdelse af tre mænd i efterforskningen mod LS Busser ApS og øvrige selskaber

Anholdelserne sker efter en længere efterforskning mod ejere, ledere og medarbejdere i selskaberne. Ved dagens aktion blev der foretaget flere ransagninger både på Fyn og i Jylland.

22. september 2026

Fyns Politi

Fyns Politi efterlyser vidner i sag om mistænkelig adfærd i Vissenbjerg

Fyns Politi fik i går aftes en anmeldelse om, at to yngre piger var blevet antastet af en mand i en hvid personbil. Manden var seksuelt krænkende i sit sprog over for de to piger. De havde afvist manden og var gået hurtigt hjem.

18. september 2026

Fyns Politi

Fire mænd fremstilles i grundlovsforhør for stort værktøjstyveri

Fyns Politi kom torsdag den 17. september 2026 på sporet af værktøjstyve, hvilket har resulteret i et meget stort fund af stjålet værktøj