Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

3. oktober 2023 14:39

Fyns Politi efterlyser røver og person med mistænkelig adfærd

Fyns Politi efterlyser en gerningsmand til et røveri begået den 24. august 2023 mod Coop 365 i Årup. I mulig relation til samme sag søger Fyns Politi oplysninger om en person med mistænkelig adfærd.

Fyns Politi efterlyser en gerningsmand til røveri begået den 24. august 2023, kl. ca. 1943 mod Coop 365, på Indre Ringvej 9, 5560 Årup.

Manden indfandt sig i butikken, hvorefter han truede kassemedarbejderen ved at pege med en pistol mod kassemedarbejderen. Han tog selv kontanter fra kassen. 


Politiet har en formodning om, at manden flygtede til fods ad Indre Ringvej, mod rækkehusene øst for butikken, hvorefter han igennem et mindre skovstykke endte på Skovkrogen, hvor han muligvis har haft et køretøj parkeret.

 

Gerningsmanden beskrives som:

A: Mand, 40-50 år gammel, 170-175 cm høj, almindelig
til kraftig af bygning, muligvis af østeuropæisk udseende og talte gebrokken engelsk. Han sås iført grå hue, grålig halsedisse,
mørkeblå trøje, mørke bukser, hvide kondisko, grå arbejdshandsker med hvidt logo og bevæbnet med en sort
pistol.

 

foto røver coop foto røver coop

foto røver coop

 

Person med mistænkelig adfærd

I forbindelse med sagen efterlyser Fyns Politi også identiteten på en ukendt person, som har udvist mistænkelig
adfærd den 02. august 2023, hvor han stod på Inde Ringvej og observerede mod butikken.

 

Personen beskrives som:

Mand, anslået højde under 180 cm. høj, almindelig til
kraftig af bygning og med fuldskæg, muligvis østeurpoæisk af udseende. Han sås iført mørk hue, grå hasledisse,
sort dunjakke, mørk trøje og sorte joggingbusker. Han sås kørende i en hvid Chevrolet Spark med tildækkede nummerplader, som holdt parkeret ved rækkehusene på Indre Ringvej.

 

mistænkelig adfærd

 

mistænkelig adfærd

mistænkelig adfærd

 

mistænkelig adfærd

Fyns Politi ved ikke om der er en sammenhæng mellem røveriet og personen i den hvide Chevrolet Spark. Fyns Politi ønsker hjælp til at indentificere både røveren og personen i bilen. 

 

Vi beklager den dårlige billedkvalitet.

 

Hvis man har oplysninger i sagen, bedes man rette henvendelse til Fyns Politi på 114.

 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

11. november 2025

Fyns Politi

Fyns Politi sigter otte unge mænd for kvalificeret vold

Den 11. november 2025 har Fyns Politi sigtet otte unge mænd i forbindelse med en episode af Happy Slapping begået i Odense.

11. november 2025

Fyns Politi

Fyns Politi sigter fem personer i forbindelse med kriminalitet på Langeskov og Ørbæk markeder

Under både Langeskov og Ørbæk markeder modtog Fyns Politi anmeldelser om voldsforhold og røverilignende forhold. Det har den 11. november 2025 ført til anholdelse og sigtelse af fem personer.

9. november 2025

Fyns Politi

En person omkommet i alvorligt færdselsuheld

En 27-årig mand er omkommet forbindelse med færdselsuheldet og et barn er meget alvorlig tilskadekommen og i livsfare. De pårørende er underrettet. Yderligere to personer er alvorligt tilskadekomne, men uden for livsfare.