Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

3. december 2025 10:33

Fyns Politi advarer mod falske 500 kr. sedler

Vær opmærksom, hvis du som erhvervsdrivende eller borger modtager 500 kr. sedler. Noget tyder på, at der er falske sedler i omløb.

Fyns Politi har den sidste uges tid modtaget omkring 20 anmeldelser fra primært butikker og erhvervsdrivende, som har fået betaling med falske 500 kr. sedler.

 

Flere af sedlerne er indleveret til politiet. Du kan se to af de falske sedler neden for.

 

Fyns Politi anbefaler, at man kontakter politiet på 114, hvis man er kommet i besiddelse af en 500 kr. seddel og opdager, at den er falsk eller er i tvivl, om den er ægte.

 

Anmeldelserne kommer fra hele Fyn. Fyns Politi efterforsker sagerne.

 

Foto af to af de indleverede falske pengesedler:

 

falske sedler

falske sedler

Foto: Fyns Politi

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

23. august 2026

Fyns Politi

Fyns Politi rykkede lørdag ud til knivstikkeri i havekoloni i Odense

Meldingen kom omkring klokken 18.15, og Fyns Politi rykkede talstærkt ud. Blandt andet også fordi, der var melding om skud, som dog viste sig at være fra en løsskudspistol.

19. august 2026

Fyns Politi

Udenlandske tricktyve på spil i politikredsen

Inden for en kort periode har Fyns Politi modtaget 10 anmeldelser om tricktyveri begået af udenlandske kvinder. De er ikke umiddelbart farlige, men borgere bedes være opmærksomme og hjælpe ældre familiemedlemmer med at passe på.

13. august 2026

Fyns Politi

Fyns Politi søger vidner til voldsom sag i Assens

Den 8. august omkring kl. 2210-2215 skete en voldsom hændelse på stisystemet ved hjørnet af Skelvej/Nørregade i 5610 Assens, hvor en hund afgår ved døden. Fyns Politi søger vidner eller oplysninger der kan bidrage til efterforskningen af sagen.