Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

12. maj 2022 13:04

Formodet indbrudstyv i grundlovsforhør

En 29-årig mand fremstilles kl. 14:30 i grundlovsforhør ved Retten i Odense sigtet for ni indbrud - alle begået i Odense.

Den 29-årige mand blev anholdt kl. 04:52 natten til torsdag i Odense. Politi mener, at han står bag ni indbrud begået i tidsrummet mellem den 8. og 12. maj i Odense. 

 

Manden blev anholdt på baggrund af tip fra opmærksomme borgere, der ledte poltiiet på sporet at den nu anholdte mand. 

Grundlovsforhøret afholdes i Retten i Odense, retssal 7.

 

 

 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

4. maj 2026

Fyns Politi

Politiet holder øvelse med udrykning på Fyn

Oplever du øget udrykningskørsel tirsdag til torsdag den 5-7. maj 2026, så er der sandsynlighed for, at det blot er en øvelse.

28. april 2026

Fyns Politi

31-årig mand anholdt i forbindelse med skudafgivelse i går aftes i Odense

Fyns Politi har anholdt en 31-årig mand fra Odense Kommune i forbindelse med en anmeldelse om afgivelse af skud på Peter Willemoes Vej i Odense i går aftes kl. 21.31. Den anholdte fremstilles i grundlovsforhør ved Retten i Odense kl. 14.

21. april 2026

Fyns Politi

Fyns Politi efterlyser mand i forbindelse med voldssag

I forbindelse med en voldssag i Nyborg vil Fyns Politi gerne i kontakt med manden på billedet.