Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

15. november 2023 11:34

Fyns Politi beder om offentlighedens hjælp til opklaring af røveri

Mandag den 13. november kl 20.13 modtog Fyns Politi en anmeldelse om et forsøg på røveri mod SuperBrugsen på Rødegårdsvej i Odense. Fyns Politi efterlyser hjælp til at identificere gerningsmanden.

Under røveriet truede gerningsmanden en kassemedarbejder i butikken med en kniv i et forsøg på at få udleveret kassebeholdningen. Det lykkedes dog ikke, og gerningsmanden forlod tomhændet butikken ad udgangen ved Rødegårdsvej.

 

Fyns Politi har indhentet overvågningsbilleder fra butikken og har foretaget flere efterforskningsskridt for at få identificeret gerningsmanden, desværre uden held. Derfor offentliggør politiet nu følgende fotos af gerningsmanden i håb om, at borgerne kan hjælpe med at identificere personen.

 

   

  

Hvis du har oplysninger om gerningsmanden, eller andre oplysninger der kan bidrage til opklaring af sagen, bedes du kontakte Fyns Politi på tlf. 114.

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

7. juli 2026

Fyns Politi

Fyns Politi søger to vidner i sag fra Harndrup

Den 27. juni 2026 blev to mænd anholdt i forbindelse med en voldssag, hvor en tredje person afgik ved døden.

7. juli 2026

Fyns Politi

Fyns Politi efterlyser fortsat vidner og video i sag om voldtægt

Fyns Politi har modtaget en del henvendelser i sag om grov voldtægt af en kvinde, der blev begået aftenen/natten mellem den 25. juni og den 26. juni 2026.

6. juli 2026

Fyns Politi

38-årig kvinde tilstår omfattende bedrageri mod Lønmodtagernes Garantifond og millionstort skattesvig

En 38-årig kvinde har i dag fredag den 3. juli 2026 ved Retten i Odense tilstået en række forhold om omfattende bedrageri og forsøg på bedrageri mod Lønmodtagernes Garantifond samt skatte- og momssvig for et betydeligt millionbeløb.