Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

13. januar 2023 11:57

Fyns Politi efterforsker anmeldelse om skyderi på Østre Stationsvej i Odense

Fyns Politi modtog i går den 12. januar 2023 kl. 21.17 en anmeldelse om skyderi på Østre Stationsvej i Odense ud for Posten. Politiet ankom hurtigt til stedet og efterforsker sagen.

Fyns Politi var tilstede ved Posten i Odense i går aftes den 12. januar 2023 i forbindelse med en anmeldelse om skyderi. 

- Vi modtog anmeldelsen kl. 21.17 og ankom hurtigt til stedet med blandt andet hundepatruljer, og foretog gerningsstedsundersøgelser. Der blev i den forbindelse sikret et patronhylster, som vi foreløbigt har identificeret som et hylster efter en løsskudspatron, fortæller efterforskningsleder politikommissær Jack Liedecke.  

Fyns Politi har sikret videoovervågning i området og afhørt vidner, og arbejder på den baggrund på at identificere to køretøjer, herunder en sort firhjulstrækker og muligvis en mindre rød bil. Fyns Politi arbejder derudover også på at identificere personerne i bilerne. 

- Vi har ikke oplysninger om, at der i forbindelse med hændelsen skulle være nogle tilskadekomne, siger Jack Liedecke.

Fyns Politi tager hændelsen meget alvorligt og efterforsker sagen herunder eventuelle relationer mellem personerne i de to køretøjer. 

Fyns Politi har ikke yderligere kommentarer til sagen på nuværende tidspunkt.
 

 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

6. maj 2025

Fyns Politi

Politiet sætter fokus på trailere

Foråret er for mange danskere lig med diverse projekter i hus og i have, og det fører ofte til at flere borgere bevæger sig ud på vejene med trailere lastet med alt fra haveaffald, gamle møbler og halve køkkener. Men her er det vigtig, at man har styr på sin trailer, sin bil og det man fragter, for ellers kan der opstå ikke bare ulovlige, men også trafikfarlige situationer.

1. maj 2025

Fyns Politi

36 årig mand fra Høje-Taastrup Kommune er dømt for 49 tilfælde af bedrageri eller forsøg på bedrageri samt 23 tilfælde af butikstyveri

I dag ved Retten i Odense faldt der dom i sag om omfattende kontakt- og databedrageri samt butikstyverier flere steder i landet. Manden blev anholdt den 29. januar 2025 i Odense efter at have udsat flere ældre medborgere for bedrageri eller forsøg på bedrageri samme dag.

30. april 2025

Fyns Politi

Fyns Politi fremstiller mand i grundlovsforhør kl 15

Fyns Politi har dagen igennem arbejdet på en adresse i Korup i Odense NV, på baggrund af en anmeldelse vi modtog kl 0303 i nat.