Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

23. september 2025 13:21

Fyns Politi efterlyser ejere til fundne smykker

Den 10. september anholdt vi personer, der nu er varetægtsfængslet i fire uger i en sag om tricktyverier.

I forbindelse med sagen har vi fundet en større mængde smykker, som vi vurderer kan være tyvekoster. Vi efterlyser derfor de rette ejere.

Tricktyverierne er begået den 9. og 10. september 2025, mod ældre borgere i:

  • Odense N og NV
  • Middelfart
  • Kolding
  • Aarhus
  • Vejle

Gerningspersonerne har udgivet sig for at være fra hjemmeplejen eller lignende og har herefter stjålet smykker og penge fra boligerne.

 

Det er ikke sikkert, at alle forurettede har opdaget tyverierne, og derfor beder vi også pårørende være opmærksomme. Ved flere tilfælde har en gerningsperson taget smykker fra skuffer, kommoder og lignende, mens borgeren har været distraheret af en anden gerningsperson.

 

Vi opfordrer derfor pårørende til at tale med familiemedlemmer og tjekke, om der mangler noget.

 

Har du eller en af dine pårørende mistet smykker, kan du se billederne herunder og kontakte os på 114, hvis du genkender noget.

 

Selvom du skulle have fået udbetalt forsikring for stjålne smykker, hører vi meget gerne fra dig, da det er vigtigt for os at få fastslået alle gerningssteder. På den måde kan vi sikre højere straf til gerningspersonerne.

 

Smykke1Smykker2Smykker3Smykker4Smykker5Smykker6Smykker7Smykker8Smykker9Smykker10Smykker11Smykker12Smykker13Smykker14Smykker15Smykker16Smykker17Smykker18Smykker19Smykker20Smykker21Smykker22Smykker23Smykker24Smykker25

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

1. april 2026

Fyns Politi

Fyns Politi efterlyser kontaktbedrager

Den 31. marts 2026 blev tre ældre borgere udsat for kontaktbedrageri i det Midtfynske område. Fyns Politi hører gerne fra folk, der kan genkende gerningsmanden.

1. april 2026

Fyns Politi

Stenkastersagen - Fyns Politi søger nye oplysninger

Den 21. august 2026 er det 10 år siden, at en gerningsperson kastede flere betonsten ned fra en bro over motorvejen. Det kostede en kvinde livet, invaliderede en mand og rev en familie fra hinanden. Det er et 10 års jubilæum, Fyns Politi ikke ønsker at markere med sagen som uopklaret.

27. marts 2026

Fyns Politi

41-årig mand idømt 2 års fængsel for mishandling og psykisk vold

Dommen blev afsagt ved Retten i Odense i dag den 27. marts 2026.