Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

7. februar 2025 07:44

Fyns Politi efterlyser mand med blå cykel

Fyns Politi efterlyser en mand der den 17. september sidste år passerede gennem Assistenskirkegården i Odense med en blå cykel.

Fyns Politi er interesseret i at få kontakt til den mand, der formentlig tirsdag d. 17/9 2024, eftermiddag/aften, trak sin blå herrecykel med en blå rygsæk på bagagebæreret, gennem Assistenskirkegården. Mellem Hunderupskolen og Ansgar Kirke blev manden kontaktet af en eller flere unge mænd. Politiet ønsker at tale med den efterlyste mand for at få hans beskrivelse af situationen og en evt. beskrivelse af de unge mænd, som han blev kontaktet af.

 

Den efterlyste mand – eller borgere der evt. ved hvem han er -  må meget gerne kontakte Fyns Politi på telefon 114

 

Fyns Politi har ikke yderligere informationer om efterlysningen på nuværende tidspunkt.

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

5. juni 2026

Fyns Politi

Lærer dømt for seksuelt overgreb

En 35-mandlig skolelærer fra Sydvestfyn er ved Retten i Svendborg idømt 9 måneders fængsel for et seksuelt overgreb.

3. juni 2026

Fyns Politi

Fyns Politi har anholdt to personer for flere kontaktbedragerier

Fyns Politi har netop foretaget anholdelse af to personer i forbindelse med en ny række af kontaktbedragerier på Fyn, hvor ældre borgere er blevet franarret deres bankkort og andre værdier af falske bankbude.

3. juni 2026

Fyns Politi

51-årig mand tiltalt for drab på 54-årig kvinde

Anklagemyndigheden ved Fyns Politi har rejst tiltale mod en 51-årig mand for drab og ulovlig besiddelse af skydevåben under særligt skærpende omstændigheder i forbindelse med et drab begået den 1. september 2025 i Odense.