Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

16. januar 2024 14:13

Fyns Politi efterlyser mistænkte til kontaktbedrageri

Flere personer efterlyses med fotos, da de mistænkes for at bedrage ældre borgere for betydelige kontantbeløb hævet med de ældres betalingskort.

Fyns Politi efterforsker en del sager om kontaktbedrageri, hvor ældre borgere er blevet kontaktet pr. telefon af gerningsmænd, der har udgivet sig for at være fra en bank eller myndighed (politiet), hvorunder det er lykkedes de kriminelle at franarre de ældre borgere deres personlige oplysninger og sluttelig PIN-kode til betalingskort.

 

”Populær” form for kriminalitet

Politikommissær Finn Wegner fra afdelingen for Økonomisk kriminalitet i Fyns Politi siger:

"Vi har i flere omgange foretaget efterforskning i sager om såkaldte kontaktbedragerier, og desværre ser det ud til, at det er blevet en ”populær” form for kriminalitet. Man bedrager simpelthen ældre borgere ved at bilde dem ind, at der eksempelvis sker uretmæssige hævninger på kreditkortene, og at kortene derfor skal destrueres. I forlængelse af telefoniske samtaler med de ældre har de kriminelle så afhentet de fysiske kort hos de ældre og straks efter foretaget hævninger af forskellige kontantbeløb ved anvendelse af den oplyste PIN-kode. Det er kynisk og frækt beregnende, og desværre ser vi p.t. en hel del af det."

 

Kan du genkende dem?

Fra overvågningskameraer opsat ved hæveautomater har politiet indhentet video og fotos af de to mistænkte. Fyns Politi ønsker offentlighedens hjælp til at identificere nedenstående personer. Ved man hvem en eller flere af de tre personerne er, så bedes man kontakte Fyns Politi på 114

 

 

Gerningsperson 1

mistænkt person 1 mistænkt person 1

 

Gerningsperson 2

 

 mistænkt person 2 mistænkt person 2

 

 

 

 

   

 

 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

23. august 2026

Fyns Politi

Fyns Politi rykkede lørdag ud til knivstikkeri i havekoloni i Odense

Meldingen kom omkring klokken 18.15, og Fyns Politi rykkede talstærkt ud. Blandt andet også fordi, der var melding om skud, som dog viste sig at være fra en løsskudspistol.

31. juli 2026

Fyns Politi

18-årig mand fremstilles i grundlovsforhør i forbindelse med voldtægtssag i Søndersø

Fyns Politi fik tirsdag aften kl. 23.08 en anmeldelse om voldtægt begået mod en ung kvinde på området ved Glavendrupskolen i Søndersø. Politiet har nu anholdt en 18-årig mand som fremstilles i grundlovsforhør.

29. juli 2026

Fyns Politi

Fyns Politi efterforsker voldtægt af ung kvinde

Fyns Politi fik tirsdag aften kl. 23.08 en anmeldelse om voldtægt begået mod en ung kvinde på området ved Glavendrupskolen i Søndersø i tidsrummet kl. 21.00 til kl. 23.00.