Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

12. marts 2025 16:23

Fyns Politi har gennemført større operation i Odense

Onsdag den 12. marts 2025 gennemførte Fyns Politi en større anholdelses- og ransagningsoperation på flere adresser i Odense.

Operationen kan have set voldsomt ud, men der var og er ingen fare for offentligheden.

 

Fyns Politi vil være synlige på adresserne en rum tid endnu.

 

Foreløbig er tre personer anholdt, men der kan komme flere anholdelser.

 

Da der er tale om en igangværende efterforskning, har Fyns Politi ikke yderligere.

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

22. september 2026

Fyns Politi

Fyns Politi har tirsdag foretaget anholdelse af tre mænd i efterforskningen mod LS Busser ApS og øvrige selskaber

Anholdelserne sker efter en længere efterforskning mod ejere, ledere og medarbejdere i selskaberne. Ved dagens aktion blev der foretaget flere ransagninger både på Fyn og i Jylland.

22. september 2026

Fyns Politi

Fyns Politi efterlyser vidner i sag om mistænkelig adfærd i Vissenbjerg

Fyns Politi fik i går aftes en anmeldelse om, at to yngre piger var blevet antastet af en mand i en hvid personbil. Manden var seksuelt krænkende i sit sprog over for de to piger. De havde afvist manden og var gået hurtigt hjem.

18. september 2026

Fyns Politi

Fire mænd fremstilles i grundlovsforhør for stort værktøjstyveri

Fyns Politi kom torsdag den 17. september 2026 på sporet af værktøjstyve, hvilket har resulteret i et meget stort fund af stjålet værktøj