Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

29. juli 2024 11:09

Fyns Politi massivt tilstede på havnen i Lohals på Langeland

Fyns Politi har siden morgenstunden været tilstede på og omkring havnen i Lohals.

Baggrunden er, at Fyns Politi kl 06.45 modtog en anmeldelse, der muligvis involverer sprængstof. Hvorvidt der faktisk er sprængstof på stedet er uvist. Det er politiet ved at undersøge.

 

Fyns Politi har fokus på at håndtere situationen samt på sikkerheden for de personer, der opholder sig i området, og vi har derfor som tidligere meldt ud foretaget en mindre evakuering. Vi har forståelse for offentlighedens interesse, men beder om arbejdsro. Så snart Fyns Politi kan sige mere om situationen, vil dette blive meldt ud.

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

17. september 2025

Fyns Politi

37-årig mand idømt fængsel og udvisning af Danmark

Retten i Svendborg afsagde den 17. september 2025 dom over en 37-årig serbisk statsborger, der stod tiltalt for at have stukket en taxachauffør med kniv flere gange.

15. september 2025

Fyns Politi

Fire mænd dømt i sag om groft røveri i Svendborg

Retten i Svendborg har i fredags dømt fire mænd i en sag om en groft gaderøveri, der fandt sted i centrum af Svendborg i begyndelse af året.

12. september 2025

Fyns Politi

To tricktyve varetægtsfængslet i 4 uger ​

I går blev to personer anholdt og varetægtsfængslet under mistanke for at stå bag flere tricktyverier på bl.a. Fyn.