Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

21. januar 2025 10:50

Fyns Politi efterforsker sag om knivstik i Svendborg

Fyns Politi er i øjeblikket tilstede på Klosterpladsen i det centrale Svendborg, hvor en taxachauffør kl ca. 9.45 er blevet stukket med en kniv.

Taxachaufførens tilstand er ukendt, men han er kørt til behandling på hospitalet. De pårørende er underrettet.

 

Fyns Politi har kun et sparsomt signalement af gerningsmanden, der beskrives som værende ikke etnisk dansk af udseende.

 

Fyns Politi efterforsker sagen og melder mere ud, så snart det er muligt.

 

Har man oplysninger til sagen bedes man kontakte Fyns Politi på 114.

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

3. juni 2026

Fyns Politi

Fyns Politi har anholdt to personer for flere kontaktbedragerier

Fyns Politi har netop foretaget anholdelse af to personer i forbindelse med en ny række af kontaktbedragerier på Fyn, hvor ældre borgere er blevet franarret deres bankkort og andre værdier af falske bankbude.

3. juni 2026

Fyns Politi

51-årig mand tiltalt for drab på 54-årig kvinde

Anklagemyndigheden ved Fyns Politi har rejst tiltale mod en 51-årig mand for drab og ulovlig besiddelse af skydevåben under særligt skærpende omstændigheder i forbindelse med et drab begået den 1. september 2025 i Odense.

28. maj 2026

Fyns Politi

Fyns Politi beslaglægger stort parti puff-bars

Den 28. maj 2026 ransagede Fyns Politi en privat bolig i Marslev og fandt et stort parti ulovlige puff-bars.