Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

29. november 2021 12:52

25- årig mand fra Ringe idømt 2 år og 3 måneders fængsel for at være i besiddelse af attrapgevær

I dag ved Retten Svendborg er en 25-årig mand fra Ringe idømt 2 år og 3 måneders fængsel for at have besiddet et attrapgevær med tilhørende ammunition.

Manden har erkendt besiddelsen og troede faktisk, at det var et ægte skydevåben, men nægtede at have besiddet det under særligt skærpende omstændigheder. 

 

Det var et tip fra en borger, der førte til anholdelse af manden den 8. september 2021. Han blev varetægtsfængslet dagen efter.

Den 35-årige har anket dommen.  Han blev varetægtsfængslet efter dommen, en afgørelse som manden kærede.

 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

29. juni 2026

Fyns Politi

Fyns Politi efterlyser vidner og video i sag om voldtægt af særlig grov karakter

I forbindelse med en grov voldtægt af en kvinde sket aftenen/natten mellem torsdag den 25. juni og fredag den 26. juni omkring kl. 22.30-03.00, søger Fyns Politi vidner og evt. videooptagelser.

26. juni 2026

Fyns Politi

To personer sigtet efter ulykke mellem båd og paddleboard

Efter søulykken i søndags den 21. juni 2026, hvor en speedbåd ramte og kvæstede en yngre mand på paddlebord i Svendborg Sund, har Fyns Politi sigtet to personer.

25. juni 2026

Fyns Politi

Ejendomskøb og byggeprojekt giver Fyns Politi nye og moderne faciliteter

Et mangeårigt ønske fra Fyns Politi går nu i opfyldelse, efter Bygningsstyrelsen i dag har købt et domicil, som efter en omfattende ombygning bliver politiets og anklagemyndighedens nye politigård i Odense