Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

13. maj 2026 12:16

65-årig mand dømt for voldtægt, sexvideooptagelser og drugging

En 65-årig mand fra Vordingborg Kommune er ved Retten i Odense idømt 2 år og 6 måneders fængsel for blandt andet voldtægt, forsøg på voldtægt, blufærdighedskrænkelse, uberettiget optagelse af sexvideoer samt besiddelse af euforiserende stoffer.

Manden er dømt for i november 2025 at have forsøgt at voldtage forurettede – en 40-årig kvinde -  på Hotel Odeon i Odense, efter at han uden hendes vidende havde tilført hende sovemidlet Zopiclon i en øl. Forholdet blev afbrudt, da politiet ankom til stedet.

Derudover er manden dømt for i oktober 2025 at have udsat samme kvinde for voldtægt og andre seksuelle overgreb på en adresse i Vordingborg, mens hun sov eller var ude af stand til at modsætte sig handlingerne på grund af træthed eller stærk beruselse. Retten fandt det samtidig bevist, at manden uden kvindens viden eller samtykke optog billeder og video af overgrebene.

 

Den 65-årige blev anholdt i forbindelse med voldtægtsforsøget i november 2025, da politiet blev tilkaldt til Hotel Odeon af personale på stedet, som bl.a. havde set den nu dømte hælde hvidt pulver i en øl. Politiet var hurtigt fremme og kunne anholde manden på et hotelværelse, hvor forurettede også befandt sig i bedøvet tilstand. Herefter blev den nu dømte varetægtsfængslet. Han har været varetægtsfængslet frem til dom.

 

Under efterforskningen af drugging og voldtægtsforsøget i november fandt politiet videooptagelser på mandens mobiltelefon, hvilket førte til afdækningen af det det andet forhold begået mod kvinden måneden forinden.

 

Derudover blev manden dømt for besiddelse af en sovepille indeholdende Zopiclon uden recept.

 

Retten besluttede desuden at konfiskere den mobiltelefon, der var blevet brugt i forbindelse med optagelserne.

 

Anklager ved Fyns Politi, Simone Dupont Hansen, fremhæver hotelpersonalets rolle i sagen:

 

”Den her sag viser med al tydelighed, hvor vigtigt det er at reagere, når man observerer noget, man tænker er helt forkert. Havde det ikke været for hotellets portier, der valgte at kontakte politiet, da han så, at der blev hældt noget pulver i en øl, så var forholdet nok aldrig blevet opdaget. Med hans hurtige reaktion nåede patruljen frem, inden den nu domfældte igen kunne nå at forgribe sig på den forurettede. Så hermed en stærk opfordring til at kontakte politiet, hvis man ser noget mistænkeligt.”

 

Om dommen siger Simone Dupont Hansen:

 

”Jeg er tilfreds med dagens resultat, hvor den tiltalte blev dømt i alle tre forhold. En fængselsstraf på 2 år og 6 måneders fængsel er en lang straf, og straffen ligger sig op af den praksis, der er på området.”

 

Af hensyn til den forurettede, oplyser Fyns Politi ikke yderligere om sagen.

 

Den dømte udbad sig betænkningstid ift. at anke dommen.

 

 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

16. maj 2026

Fyns Politi

To udenlandske mænd varetægtsfængslet for større smykketyveri begået i Odense

De to mænd blev anholdt i Aalborg den 15. maj 2026 mistænkt for smykketyverier flere steder i landet. Begge mænd blev den 16. maj 2026 ved Retten i Odense varetægtsfængslet i fire uger.

4. maj 2026

Fyns Politi

Politiet holder øvelse med udrykning på Fyn

Oplever du øget udrykningskørsel tirsdag til torsdag den 5-7. maj 2026, så er der sandsynlighed for, at det blot er en øvelse.

28. april 2026

Fyns Politi

31-årig mand anholdt i forbindelse med skudafgivelse i går aftes i Odense

Fyns Politi har anholdt en 31-årig mand fra Odense Kommune i forbindelse med en anmeldelse om afgivelse af skud på Peter Willemoes Vej i Odense i går aftes kl. 21.31. Den anholdte fremstilles i grundlovsforhør ved Retten i Odense kl. 14.