Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

12. august 2024 14:22

​Mand idømt 9 års fængsel for smugling af narkotika

En 48-årig mand fra Jylland er i dag blevet idømt 9 års ubetinget fængsel ved Retten i Odense for overtrædelse af straffelovens § 191, ved at have indsmuglet 12 kilo kokain samt at have forsøgt indsmugling af yderligere 2 kilo kokain.

Fyns Politi fik - via fransk politi, der havde brudt krypteringen på chat-tjenesten EncroChat - nys om, at den nu dømte mand var involveret i narkosmugling. Indsmuglingen og forsøget på indsmugling fandt sted i april og maj 2020.

 

Manden blev anholdt, sigtet og varetægtsfængslet i et grundlovsforhør i februar 2024, og har siddet varetægtsfængslet siden. Yderligere 4 personer er varetægtsfængslet i sagen. En person blev dømt i sagen den 27. juni 2024.

 

Sagen er kørt som en tilståelsessag.

 

Den tiltalte modtog dommen og blev fortsat varetægtsfængslet.

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

23. december 2025

Fyns Politi

Mand og kvinde varetægtsfængslet for indbrud i Middelfart

En 31-årig mand fra Esbjerg og en 49-årig kvinde fra Odense blev anholdt den 21. december 2025 sigtet for to indbrud begået den 21. december 2025 i Middelfart.

19. december 2025

Fyns Politi

Mand idømt 7 års fængsel for overgreb

En 36-årig mand fra Langelands Kommune er i dag idømt 7 års fængsel ved Retten i Svendborg.

17. december 2025

Fyns Politi

Fyns Politi beslaglæger fire paller ulovligt fyrværkeri

Fredag den 12. december beslaglagde Fyns Politi fire palle med ulovligt fyrværkeri i en lagerhal i Assens Kommune. To personer er sigtede i sagen.